Иран ще отговори на "окончателния" проект на Европейския съюз за спасяване на ядреното споразумение от 2015 г. до полунощ, заяви външният му министър, като призова САЩ да проявят гъвкавост за решаване на три оставащи въпроса, предаде БГНЕС. 

След 16 месеца на неспокойни, косвени американско-ирански преговори, в които ЕС се движеше между страните, на 8 август високопоставен служител на ЕС заяви, че той е направил "окончателно" предложение и очаква отговор в рамките на "много, много малко седмици".

ЕС предостави окончателен текст на ядрените преговори с Иран

Макар че Вашингтон заяви, че е готов бързо да сключи споразумение за възстановяване на споразумението от 2015 г. въз основа на предложенията на ЕС, иранските преговарящи заявиха, че "допълнителните мнения и съображения" на Техеран към текста на ЕС ще бъдат предадени по-късно, съобщи "Ройтерс".

"Нашият отговор ще бъде предоставен на ЕС тази нощ в 12 часа... Има три въпроса, които, ако бъдат решени, можем да постигнем споразумение през следващите дни", заяви външният министър Хосейн Амирабдолахиан, намеквайки, че отговорът на Техеран няма да бъде окончателно приемане или отхвърляне на предложението на ЕС.

"Казахме им, че нашите червени линии трябва да бъдат спазвани... Показахме достатъчно гъвкавост... Не искаме да постигаме споразумение, което след 40 дни, два или три месеца не успява да се материализира на място", допълни той. 

Иран и САЩ се опитват да спасят ядреното споразумение от 2015 г.

Дипломати и длъжностни лица заявиха пред "Ройтерс", че независимо дали Техеран и Вашингтон ще приемат "окончателното" предложение на ЕС, никой от тях вероятно няма да обяви пакта за мъртъв, тъй като поддържането му в действие е в интерес и на двете страни.

Амирабдоллахиан заяви, че "следващите дни са много важни", за да се види дали Съединените щати ще проявят гъвкавост по останалите три въпроса.

"Няма да е краят на света, ако не успеят да проявят гъвкавост... Тогава ще се нуждаем от повече усилия и разговори... За решаване на останалите въпроси", каза той.

Залогът е голям, тъй като неуспехът в ядрените преговори би довел до риск от нова регионална война с Израел, тъй като той заплашва да предприеме военни действия срещу Иран, ако дипломацията не успее да попречи на Техеран да развие капацитет за ядрено оръжие.

Техеран, който отдавна отрича да има такива амбиции, предупреди за "съкрушителен" отговор на всяка израелска атака.

"Подобно на Вашингтон, ние имаме свой план Б, ако преговорите се провалят", каза Амирабдоллахиан.

През 2018 г. тогавашният президент Доналд Тръмп се отказа от сделката, постигната преди встъпването му в длъжност, като я нарече твърде мека за Иран, и отново наложи строги американски санкции, което подтикна Ислямската република да започне да нарушава ограниченията си за обогатяване на уран.

Споразумението от 2015 г. изглеждаше на ръба на възраждането през март след 11 месеца непреки преговори между Техеран и администрацията на президента на САЩ Джо Байдън във Виена.

Но разговорите се провалиха заради пречки, включително искането на Техеран Вашингтон да предостави гаранции, че нито един президент на САЩ няма да се откаже от сделката, както направи Тръмп.

Байдън не може да обещае това, защото ядрената сделка е необвързващо политическо споразумение, а не правно обвързващ договор.

"Те трябва да възприемат реалистичен подход по отношение на гаранциите. Що се отнася до другите два оставащи въпроса, те показаха известна относителна гъвкавост устно, но тя трябва да бъде упомената в текста", каза Амирабдоллахиан.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм