Кандидатът за кмет на община   Кюстендил от БСП Йордан Тодоров представя  приоритетите в програмата му за управление за следните сектори: Обществени услуги и данъчна политика, и Финансова и инвестиционна политика за община Кюстендил през 2023-2027 г.

Обществени услуги и данъчна политика – същите ще са съобразени с нуждите на гражданите и бизнеса.

Безкасово плащане на местни данъци, такси и услуги. Това е едновременно спешен, важен и основен приоритет, който е лесноосъществим, и ще улесни гражданите. Ще подобри събираемостта/респективно приходите в общинския бюджет/, която в момента е около 50 процента. Имаме много съграждани, които притежават МПС регистрирано в кюстендилска община или недвижими имоти находящи се на територията на община Кюстендил, но живеят и работят в чужбина (т.е. трайно установени на територията на чужда държава), което е пречка за тях да заплатят дължимите от тях данъци. Представете си, че човек живеещ в чужбина, за да бъде добросъвестен по критериите на община Кюстендил, следва да измине хиляди километри, за да дойде до касата на местни данъци, и да плати задълженията си. Липсата на елементарни услуги е недопустима, особено в съвременното забързано ежедневие. Дори да не е на хиляди километри, достатъчно е просто да не живее в Кюстендил, за да е затруднен да си плати. При толкова лоши услуги не трябва да се учудваме, че събираемостта е около 50 процента, още повече като знаем колко наши съграждани живеят и работят зад граница.

Градски транспорт – минимум 2 линии.

Сметосъбиране и сметоизвозване – модернизация на наличната и поетапно осигуряване на нова техника, която е необходима за целта.

Преразглеждане на местните данъци и такси за битови отпадъци: От досегашното управление станахме свидетели, че повишаването на местните данъци по никакъв начин не доведе до подобряване на услугата. Общината, ще поеме разликата между събраните приходи от такса битови отпадъци и необходимите разходи. Това е политиката, която в дългосрочен план ще доведе до подобряване качеството на живот и по-ниски разходи. Сметката се получава като с вземат предвид, че ще намалеят разходите за почистване на незаконните сметища и плащането на глоби за съществуването им. Само през последния мандат на досегашния кмет общината натрупа задължения за над 8 000 000 лева от глоби, като в тази сума не са включени похарчените пари за почистване на незаконните сметища. Тук следва да се отбележи, че местните данъци и такси са важна част, както от формирането на общинския бюджет, така и от качеството на живот на гражданите. Данъците, които плащаме реално, представляват плащане на услуга или стока, която се отразява директно на качеството на живот. Тя не може да бъде закупена на друго място. Чрез данъците плащаме услуги, като:

Образование, детски градини, пътища, улично осветление, сигурност, административно обслужване, чистота и мн. Други услуги изключително важни и пряко влияещи на начина ни на живот. Но от коя от тези услуги които в момента получаваме сме доволни? Има стара българска поговорка „За да получиш, трябва да дадеш“. Какво качество на тези услуги ни предложи предходното управление, за да повишава данъците. Подхода който сме избрали е първо да осигурим качествени слуги, услуги които действително подобряват живота на хората в общината. Да направим разчет на всяка една от тях, и едва след това, чрез обществено обсъждане жителите на общината да определят какъв процент от тези разходи ще поемат под формата на данъчна тежест, и какъв процент ще е за сметка на общинския бюджет.

Финансова и инвестиционна политика:

Инвестиционната политика, ще е насочена основно към здравето, спорта, подобряване на бизнес средата и улесняване на ежедневието на гражданите.

Като основни приоритети са:

Изграждане на многофункционална зала, каквато има в почти всички областни градове, а и не само/пример гр. Дупница/

Осигуряване 100 процента използваемост на стадион Осогово, като в момента голяма част от залите в него са неизползваеми и липсва дори тартан на откритата лекоатлетическа писта.

Инвестиции с положителен финансов резултат:

Осигуряване на независимост от монополите, това е голяма цел и представлява един от амбициозните и основни приоритети за нас.

Първа стъпка осигуряване на енергийна независимост, като за целта ще се създаде дружество със смесена собственост между общината и всеки гражданин който има желание да инвестира в него/естествено такава възможност ще се предостави само на жители на община Кюстендил./ Инвестираните средства ще се инвестират поетапно в изграждане на слънчеви и вятърни електроцентрали/ умишлено използвам българската дума слънчеви, а не соларни т.к. считам, че трябва да уважаваме себе си бита ни, езика ни. Принципа на разпределение ще е съобразно инвестираните от всеки един средства съобразно количеството произведена електроенергия и съответно ще се намалява от сметката му за ток, а в случай, че му се пада дял по голям от сметката му разликата ще му бъде изплащана.

Ролята на общината освен като инвеститор ще бъде да премахне задълженията и съпътстващите трудности на гражданите, които произтичат за всеки един желаещ да получи енергийна независимост, които не са малко. Няма да се налага да плащат и изработват проекти, няма да подават молби и плащат за обследване, получаване на становище за присъединяване, няма да се нуждаят от имот в който да разположат централата, няма да имат финансовото ограничение, че следва да имат голяма сума пари за да изградят собствена централа – ще имаме една голяма обща централа собственост на всеки гражданин. Намаляване зависимостта от монополите са нас ще бъде основна цел.

Осигуряване на нужните средства за изпълнение на поставените цели в програмата:

Приравняване на рентните цени на земеделски имоти общинска собственост до нивото на пазарните. В момента общинските ренти са около 6 лева на дка, което е 7-8 пъти по ниски от пазарните 35-40 лв. Това води до милиони загуби за общинския бюджет и облагодетелства тесен кръг приближени на управляващите, от което губят голяма част от земеделските производители, а и всички граждани т.к. това са публични средства.

Борба за промяна на законодателството в частта в която автомобилите не се спират от движение при неплатени данъци. Следва не плащането на данък да се приравни на неплатена задължителна застраховка ГО, което води до дерегистрация. Считам, че тук щ получим подкрепа от всички кметове на общини, което ще засили натиска и гарантира нужните промени, т.к. голяма част от общините губят милиони от автомобили закупени и регистрирани с български регистрационни номера, но се карат в Европа и не плащат данък.

 Купуването и продаването на гласове е престъпление!