
Сигнали и жалби на родители и граждани във връзка с идеята за въвеждане на час „Религия и добродетели“ като задължителен в училищата станаха повод за това институцията на омбудсмана да изпрати писмо до министър Красимир Вълчев. От ведомството настояват да бъде предоставена изчерпателна публична информация по темата.
Главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев обръща внимание, че е наложителен обществен дебат за постигането на консенсус, включително и за да се гарантира светския характер на образованието, съгласно Конституцията на Република България.
„В писмата си до институцията на националния омбудсман гражданите изразяват безпокойство относно гарантирането на светския характер на образованието, както и на свободата за избор на вероизповедание, религиозни и атеистични възгледи. Поставят важни въпроси, свързани със съвместяването на религиозното образование и светския характер на образованието, с гарантирането на свободата на избор на учениците и родителите им, безпристрастността и неприкосновеността на възгледите на учениците, създаването на условия за зачитане волята на учениците и родителите им по отношение на религиозното обучение, организацията и кадровото обезпечаване на обучението по различните програми“, пише Авджиев до министъра.

Има и граждани обаче, според които обучението по религия ще формира у учениците морална и ценностна система и ще съхрани българската национална идентичност, допълват от институцията на омбудсмана.
Авджиев обръща внимание и на факта, че през последните години със Закона за предучилищно и училищно образование образователната система дава възможност на учениците да изучават предмет „Религия“ като избираем или във факултативните часове.
Още по темата
- Отец Венци Николов: Мисля, че след смъртта на папа Франциск вярата на всички християни ще бъде събудена
- „Кои сме ние?“ — 35 училище събира поколения на юбилеен концерт в НДК
- Среден успех 5.00 да замени матурите? Учители с ново предложение
- Експерти: Изкуственият интелект навлиза бързо в сферата на образованието