„Ако веднага спрат танкерите с руски петрол, „Лукойл“ ще спре работа.“ Това обяви в Бургас Илшат Шарафутдинов, председател на управителния съвет на рафинерията. Той каза, че е възможно предприятието да работи с друга суровина, но докато не стане ясно с каква, не може да гарантира качеството на получаваното гориво.
Илшат Шарафутдинов коментира, че засега „Лукойл“ работи по утвърдения си план и „има добра комуникация с държавните институции и е в много добър контакт с тях“, като засега няма заплаха за спиране.
„Ако се случат крайни проявления на незабавни забрани на руския петрол, нищо не можем да гарантираме. Засега нито логистика, нито технология не е отработена. Ако спрат да идват танкери веднага, ще имаме проблем.“
Изпълнителният директор отговори уклончиво на въпроса с какви резерви разполага рафинерията към момента
„Нека да питате за резерва агенцията, там има професионалисти, ще ви отговорят. Знаете, ние не сме единственият оператор на българския пазар, но има резерви. Всичко по закон се спазва, но по-добре да питате резерва, те ще ви кажат всичко.“
Предположението дали нефтозаводът може да обработва друг петрол, освен руски, със същото 93%-но качество на получаваните светли горива, той определи като „неособено издържанo технически“
„Това не е много коректен въпрос. Аз много се чудя, когато хора успяват да отговорят на него. Защото нефтът е много голяма смес. И нефтовете са в много широк диапазон на качеството. Някои сме преработвали и можем да ги преработваме. Някои не сме. А и има такива, които не могат да доставят, те са битуминозни, те не текат. Венецуалският, например. Никой не може да каже дали е възможно или не, докато не кажат „Ето ти нефта, виж дали можеш. Имаме много сложни системи на инженерните разчети, за да кажем теоретически дали е възможно.“
А обработка на друга суровина по принцип е възможна, но зависи от това какъв вид ще е тя
"Въпрос на логистика, технология, цена, да намерят танкери, някой да ги застрахова, да ги докара дотук. Така че, накратко: Можем да преработваме алтернативни, но дали ще извадим 93, 90 или 95% качество, никой не може да каже, докато не разберем какъв нефт ще преработваме.“
Още по темата
- Готвят ли се руски олигарси да купят “Лукойл Нефтохим Бургас”?
- 6 институции проверяват данъчните складове на „Лукойл“
- Рафинерия на “Лукойл” в руския град Нижни Новгород е била поразена с дрон
- Държавата и „Лукойл“ в спор колко компанията трябва да плати на Фонд „Сигурнoст на Електроенергийната система“