Настъпва ли нова ера в преносимите технологии, можем ли смело да възкликнем „Сбогом, смартфони“ и има ли какво още да учи изкуственият интелект? Фокус върху технологичните иновации постави в ефира на Дарик Югоизток ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов. „

В авторската рубрика „Икономистът говори“ той представи темата „Здрачът на ерата на екраните“. И провокира слушателите към размисъл върху въпросите, дали с напредъка и навлизането на изкуствения интелект в ежедневието и индустрията, той ще се нуждае от ново устройство, различно от тъчскрийна и смарт телефона, доказал своята ефективност.

Повратна точка в развитието и употребата на технологиите е разработването на т.нар. умни очила с изкуствен интелект, поясни проф. Балтов. Създадени съвместно с популярна марка за аксесоари, те имат и вграден чат-бот, а идеята е за потребителите да бъде осигурена асистирана реалност.

„Вече не става въпрос само за текстове, а да видиш, да чуеш, да говориш…“, посочи проф. Балтов. Той обаче подчерта: „В действителност съвременният пазар е готов да направи крачка встрани и да зареже един тип устройства. Опитите обаче те да се заменят, продължават повече от пет години. Все още неуспешно- било заради цена или потребителски навици. Сегашният пазар на смарт устройствата е твърде зрял и буквално казано, все по-трудно ще е на производителите да искат още пари за същите устройства. А зад упоритото убеждаване, че нещо трябва да се замени, стоят опитите на големите корпорации да наложат на пазара нови устройства. Те обаче ще генерират печалба само когато станат масови“.

Чуйте проф. Милен Балтов в „Икономистът говори“ по Дарик Югоизток: