Слънчевата енергия е на път да генерира повече електричество от цялата ядрена енергия на света. И върви по пътя ĸъм пpeвpъщaнeтo cи в нaй-eвтинaтa фopмa нa eлeĸтpичecтвo. Тя зaпoчвa дa нaддeлявa нaд yпoтpeбaтa нa въглищa и пpиpoдeн гaз в пo-гoлям мaщaб,a пo-cпeциaлнo coлapнитe пpoeĸти в paзвивaщитe ce пaзapи cтpyвaт пo-мaлĸo дopи и oт зaдвижвaнeтo oт вятъpa.

„Слънцето, както знаем, в следващите е няколко милиарда години, ще бъде достоен източник на енергия. В случая говорим обаче, не колко енергия идва от там, а колко успяваме да усвоим. И да я преобразуваме в електрическа енергия“- Темата „Машини на слънцето“ представи в ефира Дарик Югоизток ректорът на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов. В авторската рубрика „Икономистът говори“ проф. Балтов постави фокуса върху подема на соларните панели- плоскости от кристален силиций, които превръщат слънчевите лъчи в електроенергия. В световен мащаб, подчерта той, говорим за около 70 милиарда такива клетки, структурирани в т.нар. панели, голяма част, от които да инсталирани в в Китайската народна република.

Според изследванията, през 2023 г. азиатската държава е инсталира повече соларни панели, отколкото всяка друга страна, добавяйки ги към огромния парк от възобновяеми енергийни източници. Страната добавя 216,88 гигавата слънчеви панели през миналата година, като надминава предишния си рекорд от 87,4 гигавата от 2022 г., се казва в изявление на Националната енергийна администрация. Това е повече от целия парк от 175,2 гигавата в САЩ, втория по големина соларен пазар в света.

Какви обаче са основните предизвикателства пред очаквания бум при инсталирането на соларни панели (фотоволтаици) през следващите години в световен мащаб, за възможностите за ускоряване при използването на възобновяема енергия и  потенциала на слънчевите фотоволтаични системи, чуйте проф. Милен Балтов в „Икономистът говори“ по Дарик Югоизток: