„Икономистът говори“: Бум на новостартирали фирми, компенсират съкращения в бизнес сектора
Дъжд от нови фирми, отчита пазара в САЩ. Средно около 500 хиляди стартират всеки месец. Тази типична за американците предприемчивост, напомня за 80-те години на миналия, когато има бум на новосъздадени бизнеси. С разликата, че броят на работните места тогава, спрямо този сега е огромен.
От една страна богатството от нови бизнес начинания дори не е насочено, толкова към технологиите, те са само инструмент, който спестява от бюджета на фирмите. От друга страна, докато бизнес сектора расте, не се наблюдава ръст на неговата ефективност. По-скоро се компенсира липсата на заетост.
Тази тема избра проф. д-р Милен Балтов за авторското си предаване „Икономистът говори по Дарик Югоизток“.
Ректорът на Бургаския свободен университет, направи и сравнение с втората на половина на пандемичната 2020 година, когато след шокът от рязкото понижаване на икономическата активност, само за август и септември на пазара в САЩ се появяват 550 хиляди нови фирми. Сред причините са и помощите, и големият брой освободени от работа служители. Днес много от тези бизнеси, започнали в този период са само зомбита, уточнява той.
„Но настоящите данни са по-фрапантни –за 2023 броят на новостартиралите фирми е 5,5 милиона. Това е с 80% по-високо ниво, спрямо предишното десетилетие. В Европа също има нарастване, но с 20% или иначе казано тези тенденции продължават да се дължат на феномена предприемачество на САЩ, където и духа на нацията е различен, както и постройката на институционалната помощ“, коментира проф. Балтов.
По думите му, наблюдаваният в момента растеж е по-скоро с цел самоизява. „Онлайн търговия и много често не става въпрос и технологии. Масово това са loltec фирми, които се възползват от това, че стартирането на бизнес днес става много по-икономично, заради възможността да се спестява човешки ресурс. Не можем да го сравним с бума на бизнеси през 1986 година, когато 40 милиона нови работни места по появяват след една от най-големите икономически кризи“, допълва икономистът.
Повече по тази тема, чуйте в звуковия файл от проф. д-р Милен Балтов: