Навлизаме в истинското лято. Синоптичните модели са категорични - предстои горещо време, типично за този период на годината и за месец юли. Идват така наречените "гроещници". Статистически в този период на юли, при подходяща синоптична обстановка, се измерват високи дневни температури.

Заради по-високото атмосферно налягане, което се установява над Южна Европа и заради по-активните процеси, които са над крайния северозапад на Европа, от района на Мароко и Алжир в Африка към Испания, Италия и Балканите ще се пренасят тропични въздушни маси - по-сухи и горещи. В комбинация със силното слънчево греене у нас ще има и допълнително нагряване на приземния въздух, ето защо ни чакат горещи дни с високи температури следобед.

Как да се предпазим от жегите

Очакваните по-високи температури от обичайните за този период в четвъртък, 13 юли. ClimateReanalayzer

Не е изключено на места в низините на страната, в периода четвъртък - петък тази седмица и вторник - сряда следващата, да измерим на места температури около и малко над 40 градуса. 

За момента няма основание да смятаме, че температурите ще успеят да се повишат до 42 - 43 градуса, но предстои да видим.

Припомняме ви, че най-високата температура, измервана някога в България, е 45,2 градуса в Садово през 1916 г. 

Тази гореща вълна, както напоследък е модерно да се казва - топлинен купол, трябва да бъде приемана сериозно и да се вземат необходимите превантивни мерки - по отношение на личното здраве и по отношение на пожарната опасност, която много ще се увеличи.

Жегата е убила 61 хил. души в Европа през 2022 г.

Възрастните хора и децата е добре да си стоят по домовете в най-горещите часове от деня - между 13:00 и 17:30, а ако се налага да излизат, е добре да са облечени в светли, по-широки дрехи, с шапки и да пият повече вода. Но най-добре е да си стоите по домовете, ако е възможно.

Дори и на морския бряг слънцето е силно, стойте на сянка, излагането на директното слънце е вредно, дори опасно, това не е път към здравето, а по-скоро пък към кабинета на кожния лекар. 

Както вече казахме, в началото на следващата седмица се очертава да е пикът на горещото време, след което вероятно ще имаме слабо захлаждане, придружено с летни валежи и гръмотевици, предстои да разберем.

В медиите се появиха плашещи статии за идващата гореща вълна. Температурите щели да стигнат 50 градуса в Турция и близо 50 градуса в Гърция. 

Задава се Сахарска жега, по Черноморието ще е по-поносимо

Като се опираме на фактите, става ясно, че такива температури няма как да се постигнат. Най-високата температура в Гърция е измерена в далечната 1977 година в Атина - 48,8 градуса. Съвсем малко по-висока температура е измерена и в Турция - 49,1 градуса през юли 2021 година.

В Европа никога досега не е измервана температура от 50 и над 50 градуса. Вероятно няма и да бъде измерена.

Докато Южна Европа се готви за голямата лятна гореща вълна, в Република Южна Африка, където е зима, падна сняг в един от най-големите градове на страната - Йоханесбург. Това не е прецедент, там през няколко години вали сняг, но като цяло това е рядко явление. Все пак Йоханесбург е на голяма надморска височина 1730 метра, така че и това има значение.

МОСВ: Водата по Черноморието ни е чиста, няма изгледи за замърсяване

Пазете сянката в следобедните часове, пийте повече вода, обличайте се в светли дрехи и се радвайте на истинското лято - това са препоръките на Синоптичната комисия за следващите дни.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм