Математическата гимназия „Академик Кирил Попов“ затвърди лидерството си в приема след 7 клас с впечатляващо високи резултати. Специалността „Компютърна графика с английски език“ отчита най-висок минимален бал за тазгодишното класиране – 462, 25 точки, съобщи началникът на РУО Пловдив Ваня Киркова. Традиционно силният интерес и високият успех превърнаха паралелката в една от най-конкурентните в страната.

Максималният индивидуален резултат в града е 498 точки. Отличничката с този почти пълен бал е избрала профила „Математика с английски език“ също в Математическата гимназия, където минималният бал е 430,50.

Тази година няма кандидат с постигнати максималните 500 точки.

Силен интерес предизвикаха и езиковите гимназии. В ЕГ „Пловдив“ при английски език последното прието момиче е с бал 431,50, а последното момче – с 403,50 точки. При немския език летвата е още по-висока – за последното класирано момиче минималният бал е 442,50.

Данните на Регионалното управление на образованието показват още, че най-желаната гимназия в Пловдив остава Хуманитарната „Св. Св. Кирил и Методий“. Там само за една паралелка – хуманитарни науки с английски език – са подадени заявления от 1120 седмокласници. На второ и трето място по интерес са профилите с английски език в ЕГ „Иван Вазов“ и ЕГ „Пловдив“.

Тази година в Пловдив няма да бъдат закрити паралелки. От Регионалното управление на образованието посочват, че 2867 ученици са приети по първо желание, което показва висока степен на удовлетвореност при избора на училище.

Сред най-предпочитаните профили освен компютърните и математическите специалности остават езиковите паралелки, особено тези с английски и немски език. В Езикова гимназия „Иван Вазов“ профилът с испански също бележи значителен интерес и високи балове, като минималният резултат за приетите е близо 400 точки.

Тази година подаването на документи основно се е случило електронно – почти 98% от заявленията са били подадени онлайн. От всички над 5000 подадени заявления около 200 са от ученици, идващи от други региони на страната.