Доставките на природен газ до края на годината са обезпечени и криза не се очаква, каза служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на изслушване в Народното събрание.

Христов уточни, че служебният кабинет е успял да овладее цените и в момента държавата купува газ на цени, които са наполовина по-ниски от борсовите.

Припомняме, че природният газ поевтинява с 47%. Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за ноември в размер на 123,01 лв./MWh.

Окончателно: Природният газ поевтинява с 47%

Това е цена без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия, уточняват от енергийният регулатор и припомнят: За предходния месец октомври утвърдената от регулатора цена беше 233,36 лв./MWh, което означава, че за ноември природният газ поевтинява с 47%.

Заради поевтиняването на газа КЕВР ще запази сегашните цени на парното и топлата вода и те няма да бъдат променяни от 1 януари 2023 г. Освен това утвърдената от регулатора цена на природния газ е почти двойно по-ниска от прага от 250лв./MWh за природния газ, над който българският бизнес настояваше за получаване на компенсации.

Комисията определи цената след извършен анализ на внесените днес от „Булгаргаз“ ЕАД данни и документи, в които са посочени цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс. Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от три различни източника за доставка.

„Булгаргаз“ предложи с 47% по-ниска цена на газа за ноември

След извършената проверка на всички разходи за закупуване на природен газ Комисията коригира предложената в днешното заявление на „Булгаргаз“ цена и я намали от 123,47лв. /MWh на 123,01 лв/MWh. Установено е, че в цената неоснователно са включени разходи в размер на 1 243 575 лв. за доставка на количества на Виртуална търговска точка България. Тези разходи са извадени от общите разходи на обществения доставчик за покупка на природен газ, които формират цената за ноември 2022 г.

С осигурените количества природен газ се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти, по задълженията съгласно Програмата за освобождаване и по Плана за нагнетяване в ПГХ „Чирен“.

КЕВР не очаква ръст в цената на газа до края на годината

От КЕВР казват, че значително по-ниската цена за м. ноември се дължи на конкурентните ценови условия по дългосрочния договор за доставка на природен газ от Азербайджан. Цената на тези количества е формирана изцяло от котировките на петрола за период от 6 месеца назад и не зависи от динамиката на борсовите цени на европейските газови пазари. Важна роля за по-ниската цена имат конкурентните цени, получени на проведените търгове за доставка на втечнен природен газ и чувствителното намаление на борсовите индекси на международните газови пазари. Спрямо актуалните газови индекси постигнатите от „Булгаргаз“ отстъпки варират между 38% и 50%. 

Петков: Сравненията на Христов за цената на газа са нелепи, провокира ЕК да го опровергава

От „Продължаваме промяната” са останали озадачени от думите на енергийния министър Росен Христов, който беше изслушан в парламента за газовите доставки от април до сега.

От партията откриха три лъжи в думите на Христов. Според тях сравненията, които прави министърът провокират Европейската комисия да опроверга думите му.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм