Христо Петров пред Дарик: Ще имат ли осиновените достъп до информация за биологичните си родители?
Има ли обща инициатива, която би могла да събере партиите в коалицията и да им помогне да си имат по-голямо доверие?
На този въпрос отговори депутата от "Продължаваме промяната" Христо Петров - Хазарта в предаването "Стълбището" по Дарик радио.
Христо Петров по Дарик: Хората искат всичко, искат го веднага и го искат безплатно
"Не искам да изпадавм в самореклама и да придавам по-голяма значимост на това, което правя, но все пак бих дал един такъв пример, а именно със законопроекта, който внесохме тази седмица в Народното събрание. Това е една моя стара кауза. Тя е свързана с доспъпа до информация за биологичен произход на осиновените. В миналия парламент аз внесох една такава поправка в Семейния кодекс, но поради това, че парламентът беше с много кратък живот, тя не стигна дори до комисиите. Проведохме разговори с първите две парламентарно представени групи и видяхме кой какви предложения има, свързани със Семейния кодекс, след което, това което нашите колеги предложиха беше разгледано от експерти", сподели Петров.
Христо Петров-Хазарта за скандала с “Възраждане”: Концлагерите и насилието не са в миналото
"Видя се, че предлагат много смислени неща. От друга страна аз изключително много държах на този чл. 105, който дава възможност на всеки осиновен, след като навърши пълнолетие да потърси своя биологичен произход. Една от дамите, с които работя, свързана с центровете за настаняване от семеен тип ми разказа една история. Тя самата е осиновена и допреди няколко години не е познавала своята биологична майка. Междувременно синът й, който вече е пълнолетен, е получил здравословен проблем, закаран е в Пирогов, успяват да го спасят. Година или две след този случай дамата успява да открие своята майка и се оказва, че това заболяване се предава през поколения и ако тя е знаела това нещо, е могло много по-рано да се реагира. Това е най-беглият пример", разказа депутатът.
Ицо Хазарта гостува на момчета в поправителен интернат
"Има хора, които живеят със своите братя или сестри на една улица, чакат на една и съща спирка автобуса и не се познават. Братя и сестри се влюбват един в друг и сами разбирате до какво би могло да доведе това. Една дама ми даде такъв пример: Ти знаеш кои са майка ти и баща ти, но представи си за момент, че това не са твоите родители и ти го разбираш. Първото и едниственото, което ще искаш да разбереш в този момент е от къдe идваш. Най-често на тези хора им бива отказвано, защото когато си търсиш произхода, законът те спира. Обикновено тези деца ги наричат “детето на студентката и професора”. Дете, което е оставено в институция, то пораства, майката е създала друго семейство и не е споменала на своя съпруг за тази нейна грешка. Но тази нейна грешка пораства, започва да търси своя произход и го намира. И в една прекрасна вечер си представете как се звъни на вратата ти и човекът пред теб ти казва: Аз съм твоя син или аз съм твоята дъщеря. Колко точно съдби ще бъдат погубени, затова, че законът не е дал право на това дете навреме да търси своя произход", коментира Петров.
Ицо Хазарта: „Крадат, ама поне правят нещо“ – срещу това изречение се борим
"След тези разговори, които проведохме, преценихме че това е важно, защото госпожа Сачева, госпожа Захариева и госпожа Жекова имат едни предложения, свързани с въвеждане на електронно административни услуги за осиновяване, с драстично намаляване възможността за разсиновяване. На тези неща обаче все не им идва времето. Сега ние имаме този шанс. От тяхна страна аз имам категорична подкрепа. Това са едни хора, с които имаме сериозни разделителни линии между нас, но ето едно нещо, за което гледаме в една посока", сподели той.
„Властта на гражданите“: Защо е важно осиновените да знаят биологичния си произход
"Има едно много неприятно обстоятелство в закона. В момента законът дава право родителят веднъж на шест месеца да потърси детето и това е достатъчно, за да се води, че този родител полага достатъчно грижи за него, тоест, това дете не подлежи на осиговяване. Умишлено се бави процедурата. Не искам да ги съдя, тяхната съдба си е тяхна, но резултатът от всичко това е, че формално пред закона, този родител е чист. Детето обаче се побърква, защото след като затвори телефона след разговора с родителя, той започва да се противопоставя на служителите в тези центрове. Не може да създадеш живот и после законът да ти дава право да се скриеш от този живот, който си създал. Ти му отнемаш правата", категоричен е Петров.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Радев: Има хищници, които ги устройва това състояние на държавата
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.
- Кирил Петков призова ГЕРБ да оттегли Рая Назарян от надпреварата за председател на НС
- Общинските съветници от ГЕРБ-СДС настояват за оставката на председателя на СОС