Министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков няма да бъде министър след ротацията. Той заяви, че решението е лично негово и допълни, че не усеща политическа подкрепа от групата, която го е издигнала. Хинков обяви, че случаят "Пирогов" е била капката, която е преляла чашата.
По думите му случаят с „Пирогов“ – финансовият одит, който бе извършен преди няколко седмици, е капката, преляла чашата.
Казах пред ДСБ, че нямам политическа подкрепа и тъй като ще има смяна на конфигурацията с политическо мнозинство, именно това мнозинство с неговите реакции по мои управленски решения ми подсказа, че би трябвало да се оттегля след ротация, посочи Хинков. Той уточни, че началото на проблема е доста отдавна, почти в началото на мандата му, но с "дребни административни недоразумения", които е преодолявал. Със случая „Пирогов“ си дадох сметка, че няма да мога да управлявам адекватно тази система, която има нужда от реформа, заяви министърът и допълни, че част от тази реформа е смяната на мениджъри, които се доказват като неефективни.
Очаквам да се произнесат институции извън нашия вътрешен одит, който направи този доклад, каза в отговор на въпрос дали са приключили проверките от прокуратурата, Сметната палата и Агенцията по държавна финансова инспекция.
Днес комисията по здравеопазване ще обсъди Проект за решение за необходимите действия за изграждане, оборудване, пускане в експлоатация и кадрово обезпечаване на Националната детска болница от „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД. В отговор на въпрос кога може да се очаква да е готова бъдещата детска болница министър Хинков посочи пет-шест години.
"Неправомерно се използва възможността за избор на екип в болниците". Това каза още министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков по време на заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване.
Министър Хинков пое ангажимент до края на февруари да докладва пред комисията за резултатите от проверки, които се извършват в някои болници. Спазването на нормативните текстове, указани в наредбата за достъп до медицинска помощ, както и засилен контрол върху спазването ѝ, е един от начините да се намали доплащането от страна на пациентите, допълни той. В наредбата пише, че изборът на екип става по искане на пациента, след като е настанен в болницата, а не преди това, посочи още той.
Другият аспект в борбата с доплащането от страна на пациентите не може да се осъществи, каза още министър Хинков и обясни, че това е така, защото е свързан с роенето на болниците. Имаше опит да се въведе мораториум върху сключване на договори между болниците и НЗОК, но той отпадна при гласуването в парламента, припомни министър Хинков. По думите му предстои в пленарна зала да се обсъдят промени в Закона за лечебните заведения, в които също се предлага въвеждане на мораториум от страна на Министерството на здравеопазването за издаване на разрешение за лечебна дейност на нови лечебни заведения.
Министър Хинков посочи още, че отново ще поиска Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ да направи комплексна оценка дали е необходима болница с 550 легла, която да бъде построена до Казичене.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts