Една от най-големите мистерии, родила легендата за огромно съкровище на дъното на Черно море, е свързана с английския кораб „Черният принц”. Именно тази легенда може да се счита за най-достоверна, тъй като все пак почива на безспорния исторически факт, че преди близо 170 години този кораб попада в силна буря и потъва, разказва подводният археолог доц. Преслав Пеев от Институт по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ – БАН във Варна. 

Откриха съкровищата на испански галеон, потънал преди 350 години

„Корабът е участник в Кримската война и според легендата изчезва със заплатите на цялата английска войска, която е в Черноморския басейн. Дотук е исторически факт. Трудно може да бъде установено дали е бил пълен със съкровища и заплати, но легендата гласи, че корабът не е потънал все още, а се носи като призрак. Само че не по повърхността на Черно море, а на определена дълбочина. Тук има и малко логично обяснение, тъй като всяко тяло има отрицателна или положителна плавучест – съответно може да потъва или да не потъва. Има момент, когато се постига уравновесяване и в легендата се предполага, че корабът се намира на дълбочина между 50 и 300 метра. От време на време при неизяснени и за разказвачите на легендата обстоятелства корабът изплава на повърхността на водата и след това отново се потапя”.  

Потънал кораб разказва за древните траки по Странджанското крайбрежие

Много повече легенди за несметни богатства са свързани с българското крайбрежие на Черно море. Най-древната от тях е свързана с пълководеца на Александър Македонски Лизимах. 

„Съкровището на Лизимах според легендите е някъде в района Калиакра. За съкровището на Вълчан войвода мога да изброя поне десет места, където според легендите се намира. Това е един легендарен пласт, който трудно може да намери връзка с историческата действителност”.

Забравен и потънал кораб се показа на брега на яз. "Тича"

На дъното на Черно море лежат няколко хиляди кораба от различни епохи, смята Преслав Пеев. Той обяснява каква е причината те да бъдат изцяло запазени. 

„Уникалното на Черно море е, че на дълбочина под 150 метра няма кислород, това е т.нар. сероводородна зона. Няма кислород и микроорганизми, които да разлагат органична материя и затова наричаме дъното на Черно море „музей на място”. По време на мои експедиции сме намирали кораби, които са в същото състояние, в което са потънали – дори корабните въжета стоят, дървените корпуси също, всяка органична материя е напълно запазена. В Световния океан няма друг такъв воден басейн. Най-древните запазени кораби са от почти всички периоди на античната епоха, средновековни, от 17., 18.,19. век, както и съвременни". 

Откриха съкровище край село Долнище

Като едни от най-ценните артефакти, открити в българските води на Черно море Преслав Пеев определя  медни слитъци, намерени край Маслен нос. Те са датирани от времето преди Троянската война. Слитъците са намерени от любители водолази. Според Преслав трябват промени в законодателството, за да бъдат ограничени набезите на подводните иманяри. Той дава за пример Румъния, където целият континентален шелф е обявен за паметник на културата. 

Целият разговор с Преслав Пеев може да чуете в звуковия файл. 

Всички новини от Варна четете тук

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм