Когато са го спасили, бебето Ая - чието име означава "чудо" на арабски - все още е било свързано с майка си чрез пъпната си връв. Майка ѝ, баща ѝ и четиримата ѝ братя и сестри са загинали след земетресението, ударило град Джиндайрис.
снимка:Twitter
Ая вече е в болница
„Тя пристигна в понеделник в толкова лошо състояние, имаше подутини, синини, беше студена и едва дишаше“, казва Хани Маруф пред Би Би Си - педиатърът, който се грижи за нея.
„Ще бъда ваша слугиня“. Сестра пази братчето си 36 часа и моли за помощ
Сега тя е в стабилно състояние
Видеозаписи от спасяването на Ая обиколиха социалните мрежи. Кадри показват мъж, който спринтира от срутените отломки на сграда, държейки бебе, покрито с прах. Халил ал-Сувади, далечен роднина, който е бил там, когато я изтеглят на безопасно място, носи новороденото на д-р Маруф в сирийския град Африн. Хиляди хора в социалните медии вече поискаха подробности, за да я осиновят.
„Бих искал да я осиновя и да й осигуря достоен живот“, споделя потребител на мрежите.
Кувейтски телевизионен водещ казва: „Готов съм да се грижа и да осиновя това дете... ако правните процедури ми позволяват“.
Българските спасители в Турция са извадили живи 4-годишно дете и възрастен мъж
Thousands offer to adopt baby pulled from a collapsed building in Syria https://t.co/gJJFhWYb2h
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 9, 2023
Управителят на болницата Халид Атия заявява, че е получил десетки обаждания от хора от цял свят, които искат да осиновят бебето Ая.
Д-р Атия, който има дъщеря само с четири месеца по-голяма от нея, добавя: „Сега няма да позволя на никого да я осинови. Докато далечното й семейство не се завърне, се отнасям с нея като със своя.“ Засега съпругата му я кърми покрай собствената им дъщеря. В родния град на Ая, Джиндайрис, хората търсят близките си в срутени сгради.
“Ерозия на безопасността”. Защо в Турция до срутените сгради има запазени?
Журналистът там Мохамед ал-Аднан казва пред Би Би Си: „Ситуацията е катастрофа. Има толкова много хора под развалините. Все още има хора, които не сме измъкнали.“
Той изчисли, че 90% от града е бил унищожен и по-голямата част от помощта досега е идвала от местните хора. Спасители от организацията "Бели каски", които са твърде запознати с изваждането на хора от развалините повече от десетилетие по време на гражданската война в Сирия, помагат в Джиндайрис.
„Спасителите също могат да се окажат жертви, поради това колко нестабилна е сградата“, казва Мохамед ал Камел.
Чуйте как звучи земетресението от 7,7 по Рихтер в Турция
„Току-що извадихме три тела от тези развалини и смятаме, че там има семейство, което е все още живо – ще продължим да работим“, казват спасителите.
Над 20 000 са вече загиналите в Турция и Сирия
В Сирия се съобщава за повече от 3000 смъртни случая след земетресението. Тази стойност не включва тези, които са загинали в контролирани от опозицията райони на страната.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Мехмед Юмер: Доганистите се оплакват от собствения си модел, който се обърна срещу тях
- 29 лекари хвърлят оставки след смъртта на новородено в Петрич
- МЗ увери, че бюджетът за двойки с репродуктивни проблеми е достатъчен (ОБНОВЕНА)
- Фондация „Искам бебе“ алармира: МС орязва бюджета за асистирана репродукция с 2 млн.лв.