Поредица от грешки и липса на предварителна консултация с анестезиолог са довели до нелепата смърт на дете в Пловдив. Това заявиха пред “Нова телевизия” Магдалена и Георги Райчеви, родителите на 6-годишният Ангел, който почина на 4 април при изключително притеснителни обстоятелства. По случая текат проверки на прокуратурата и на изпълнителна агенция “Медицински надзор”.

Ангел е имал кариеси и пулпити и след като няколко зъболекари отказват да го лекуват, родителите се принуждават да се съгласят, зъбите на детето да бъдат лекувани под пълна упойка. 

Детето умира по време на интервенция в частната клиника “Медикус Алфа” в Пловдив. В епикризата пише, че смъртта е настъпила след остър белодробен оток, остра лявокамерна сърдечна недостатъчност, състояния след обща анестезия и реанимация. 

“В деня, когато зъболекарката му направи снимка на зъбите, каза, че анестезиологът няма да разреши детето да бъде упоено повече от 2 часа. В продължение на няколко години четирима зъболекари отказват да го лекуват. От тригодишна възраст с Ангел обикаляхме по кабинетите, защото имаше трета сливица, която му пречеше да диша нормално през устата - оттам зъбите му почнаха да се развалят. През декември един зъболекар успя да му излекува зъб, но обясни, че другите не може да ги оправи, защото имат пулпит. Затова ни препоръча пълна упойка”, разказва майката на детето Магдалена Райчева. 

Родителите до момента нямат отговор на въпроса защо синът им е поставен под упойка в продължение на 4 часа. По думите им предварителният разговор се развива в рамките на няколко въпроса преди самата интервенция

“Нямаше изследвания преди интервенцията, само COVID тест. Дадоха на детето ми течност, която да изпие, за да се успокои и да го приспят. Сестрата ме попита колко килограма е Ангел, аз казах 16. Съобщих им, че няма алергии. Зъболекарката не ми обърна внимание, когато опитах да ѝ обясня кои зъби го болят, за да започне от тях, отнесе се с пренебрежение към мен”, разказва майката. 

Двамата родители разказват, че няколко пъти са срещнали анестезиолога по време на дългото чакане.

“Мина час, час и половина, два часа. Срещах по коридора анестезиолога и го питах още ли продължава и той ми каза, че “да”. Няколко пъти го срещах през тези 4 часа. Говореше си с някакви хора, пиеше си вода, разхождаше се... На близо четвъртия час изкараха Ангел и го донесоха на ръце в стаята. Още тогава видях, че трудно дишаше, с отворена уста. Две сестри го сложиха на леглото и излязоха от стаята”, разказва майката. 

“Татко, това не беше никакъв преглед на зъби. Къде ме докарахте, какво ми направиха?”, казал малкият Ангел на баща си. 

Мъжът разказва още, че никой не е направил кардиограма на детето му, нито го е преслушал със слушалка или измерил пулс и кръвно.

“Донесоха някаква машина с една тръба, с която му изсмукваха течност. През цялото време правеха само това. Питаха ме дали е болен, но той не беше. Изсмукваха му течност, която явно се е събирала в дроба. Аз не съм лекар, но те казаха, че диша трудно заради течността, която се намира в трахеята му и в носа. Никой не изкара слушалка. Казаха, че и по време на операцията е имало течности. Защо никой не го е взел под внимание? Някаква грешка ли е станала? Баба му дойде в стаята и започна да се обажда на анестезиолога, който го нямаше. Казаха ни да не го търсим, защото се прибирал пеша към вкъщи и най-вероятно не си чувал телефона. Анестезиологът се върна след час и половина. А зъболекарката изобщо не се появи”, обясни Георги Райчев.

Когато бабата на Ангел, която също е лекар, влязла в стаята, видяла, че детето е посиняло и призовала да му донесат кислородна маска. Служителите на клиниката започнали да търсят.

“Ангел беше сложен на възглавница, абсолютно против правилата след анестезия и видях, че не диша ефективно. Имаше цианоза по ръчичките и по устата. Анестезиологът не трябва да си тръгне толкова бързо след интервенция при малко дете, което е имало толкова продължителна анестезия. Това дете беше здраво. Той не е имал алергии, никакви признаци за сърдечно заболяване, защото е бил преглеждан редовно от двама педиатри. Той не е имал никаква алергия нито към лекарства, нито към храни. При операция за махане на третата сливица понесе обща интубационна анестезия без никакъв проблем”, разказва бабата на Ангел.

След цели два часа в частната клиника се появява лекар, който преглежда детето. Докато чакат линейка, шестгодишният Ангел е вкаран втори път в операционната и отново интубиран. “Постоянно питахме дали са извикали линейка, казваха, че идвала. Така мина час и половина. Питахме защо се бави толкова, казаха, че детето не било транспортабилно. Линейката дойде и лекарите заявиха, че сърцето му е спряло”, разказва бащата.

В съобщението за смъртта на детето пише, че то е починало още в клиниката.

Бащата на Ангел разказва, че след като семейството е било известено за смъртта на детето им, анестезиологът вече е бил в болницата. 

“Попитах го защо е държал сина ми толкова време под упойка. Той каза, че зъболекарката решава. А преди операцията именно тя ни увери, че анестезиологът няма да разреши повече от два часа”, разказва още Георги Райчев.

Анестезиологът и стоматологът са отказали коментар пред екипа на “Нова телевизия”. От Окръжната прокуратура в Пловдив казват, че експертизите, които трябва да установят причините за смъртта на детето, все още не са готови. Досъдебното производство е за лекарска грешка.