Първата ракета на България в мъжкия тенис Григор Димитров се класира на финала в турнира от сериите „Мастърс 1000“ в Маями, след като победи Александър Зверев с 2:1 сета (6:4, 6:7(4), 6:4) в страхотен мач, продължил 2 часа и 39 минути. В спора за титлата в Маями българинът ще се изправи срещу италианеца Яник Синер, който победи Даниил Медведев в първия 1/2-финал, съобщи dsport.

Григор Димитров и Зверев

Победата над олимпийския шампион от Токио, над когото родният тенисист не бе триумфирал от 2014 г., означава още, че Гришо ще се завърне в Топ 10 на световната ранглиста при мъжете от следващата седмица.

Григор Димитров - Александър Зверев 2:1 сета (6:4, 6:7(4), 6:4)

ПЪРВИ СЕТ:

Първият сервис в мача бе за Григор Димитров, който спечели първия гейм на нула. Германският тенисист обаче реагира мигновено и спечели своя сервис гейм - 1:1. Гришо продължи с добрата си игра и отново взе своето подаване на нула, като завърши последното разиграване с перфектен форхенд по диагонала, при който Зверев прати топката в мрежата. Първата ракета на България се представи добре при сервирането на Зверев, но олимпийският шампион от Токио стигна до 2:2 в сета. При 30:15 за Гришо в петия гейм двамата направиха страхотно разиграване за една точка, което включваше цели 32 удара, но за жалост на българина, Зверев успя да вземе точката. Отговорът на Григор бе ас по диагонала, но Зверев успя да изравни до 40:40, а след това стигна до точка за пробив, която бе отразена. След няколко размени на водачеството, Григор успя да спечели този ожестомен гейм и поведе с 3:2. Той даде отпор на Зверев при сервис гейма му, но германецът успя да го вземе. Хасковлията си върна предимството в геймовете, като в седмия гейм поведе с 30:0, след което двамата допуснаха по една грешка, довела до точка за съперника - 4:3. Германецът отговори по възможно най-добрия начин - с гейм на нула. Димитров стигна до пети гейм на сметката си, печелейки подаването си на нула. В следващия гейм Зверев поведе с 30:0, но Гришо направи три последователни точки и стигна до точка за пробив, която се явяваше и сетбол. Той успя да я оползотвори и така регистрира първия пробив в мача, благодарение на който спечели сета с 6:4.

ВТОРИ СЕТ:

Първата ракета на България стартира прекрасно втория сет, печелейки своя сервис гейм. Зверев бързо изравни до 1:1 с гейм на нула. Следващият гейм бе много оспорван и се стигна до 40:40. След това Гришо взе нещата в свои ръце и реализира две точки, за да си върне аванса в сета - 2:1 гейма. Въпреки усилията на българина в четвъртия гейм, Зверев не допусна грешка и направи резултата 2:2. Световният №12 Григор Димитров успя да вземе следващия си сервис гейм и да продължи да води в сета. Германецът имаше сериозни затруднения в шестия гейм, когато изостана с 15:30, но обърна и взе подаването си. В следващия гейм Гришо допусна резултатът от 40:0 да стане 40:40, но след това успя да се коригира и поведе с 4:3. Световният №5 отговори подобаващо с гейм на нула и равенство 4:4. Григор се ядоса от двете реализирани точки от съперника си в деветия гейм и безкомпромисно стигна до успех в него - 5:4. В решителния десети гейм Гришо поведе с 30:0, но Зверев изравни. Опитът за бекхенд на Григор в следващото разиграване завърши с топка в мрежата, а след това сервисът на германеца си каза думата и резултатът стана 5:5. При сервис гейма си Димитров бе безапелационен и го спечели на нула. Зверев направи две сериозни грешки в своя сервис гейм и допусна резултатът да стане 40:40. Последва геймбол за  олимпийския шампион, който Зверев реализира с ас и вкара сета в тайбрек.

Гришо сервираше първи в тайбрека, но германецът реализира минипробив и поведе с 1:0 точки, но Димитров върна пробива със сечен бекхенд, последван от форхенд по правата - 1:1. Зверев взе лесно следващото си подаване, а след това проби българина за 3:1 в своя полза. Гришо се пропука, пращайки топката в мрежата и авансът на опонента му набъбна. Хасковлията все пак върна минипробива - 2:4. Саша Зверев поведе с 5:2, след което Григор прати топката в мрежата и германецът стигна до 4 сетбола. Григор Димитров намалиизоставането си до 3:6, а след това Зверев допусна двойна грешка. След това обаче, Саша Зверев успя да реализира точка и така спечели тайбрека със 7:4, като по този начин изравни сетовете.

ТРЕТИ СЕТ:

Зверев сервира първи в решителния сет. Геймът бе равностоен и Гришо го докара до 40:40, но след това световният №5 реализира две точки и изрезе напред в резултата - 1:0 гейма. Хасковлията бе много по-убедителен в отговора си - гейм на нула и 1:1. Зверев също взе сервис гейма си на нула, за да си върне аванса в сета. При сервис гейма на Григор германският тенисист стигна до точка за пробив, която бързо бе отразена, а след това с два поредни аса Димитров спечели гейма - 2:2. И Саша Зверев бе безгрешен и взе подаването си, след което същото стори и Григор - 3:3. При 30:15 за Гришо в седмия гейм, германецът бе разходен по корта и Григор стигна до две точки за пробив. Последвалото разиграване бе страхотно и завърши с акробатичен удар на българина, с който той проби Зверев и поведе с 4:3. Българинът затвърди пробива си с гейм на нула и резултатът стана 5:3 в полза на световния №12. В деветия гейм играта ме равностойна и оспорвана, но в крайна сметка Зверев спечели гейма и остана в сета. Последва сервис гейм за Григор Димитров, в който българският тенисист показа страхотната си класа, повеждайки с 40:0 и стигна до три мачбола, реализирайки още първия и така степечели гейма на нула, а по този начин взе третия сет и спечели мача, класирайки се на финал в Маями и завръщайки се в Топ 10 на световната ранглиста, където от новата седмица Григор Димитров ще бъде №9.