Евгений Пригожин, ръководител на руската частна военна компания "Вагнер", стана известен, след като заемаше все по-видима роля във войната в Украйна, където неговите наемници се сражават от името на Москва, след като редовните войски претърпяха тежки поражения и загубиха територии в унизителни провали.

През април след дълга и кървава битка войските на Вагнер издигнаха руското знаме в източния украински град Бахмут, постигайки крайно необходима победа в 15-месечния конфликт.

Пригожин превърна този момент на триумф във възможност само няколко дни по-късно да обвини висшето военно ръководство на Русия, че е отговорно за неуспехите в Украйна - нещо, което само малцина избрани могат да направят публично, без да си навлекат отмъщение от Кремъл.

Путин: Организаторите на метежа ще отговарят за предателството към родината

В събота, когато лидерът на "Вагнер" заяви, че неговите бойци са преминали от Украйна в руския граничен град Ростов на Дон, и че ще се бият с всеки, който се опита да ги спре, враждата с министерството на отбраната достигна нови висоти.

Ръководителят на "Вагнер" също така постави под въпрос официалната версия на Кремъл за причините за нахлуването на Русия в Украйна.

"Министерството на отбраната се опитва да заблуди обществото и президента и да ни разкаже история за това как имало безумна агресия от страна на Украйна и че те планирали да ни нападнат с цялото НАТО", каза Пригожин във видеоклип, публикуван в Телеграм от пресслужбата му в петък.

В извънредно телевизионно обръщение руският президент Владимир Путин заяви, че "въоръженият бунт" на "Вагнер" е равносилен на държавна измяна и че всеки, който е вдигнал оръжие срещу руските военни, ще бъде наказан.

Провокацията дойде ден след като Пригожин обвини министъра на отбраната Сергей Шойгу, че е наредил ракетна атака срещу полевите лагери на Вагнер в Украйна, при която са загинали "огромен брой" бойци.

Руската армия удари конвой на „Вагнер“ (видео)

Какво е миналото на Пригожин?

62-годишният Пригожин е осъден за грабеж и нападение през 1981 г. и е наказан с 12 години затвор. След освобождаването си той открива ресторантьорски бизнес в Санкт Петербург през 90-те години на миналия век.

Именно в това си качество той се запознава с Путин, който тогава е заместник-кмет на града.

Използва тази връзка, за да развие бизнес с кетъринг и да спечели изгодни договори с руското правителство, което му спечелва прозвището "готвачът на Путин". По-късно той разширява дейността си в други области, включително медии и печално известната интернет "фабрика за тролове", която води до обвинението му в САЩ за намеса в президентските избори през 2016 г.

През януари Пригожин призна, че е основал, ръководил и финансирал сенчестата компания "Вагнер".

Той заяви, че е имал на разположение 50 000 души "в най-добрите времена", като около 35 000 от тях са били постоянно на фронтовата линия. Той не казва дали в този брой са включени и осъдените, но е известно, че е обикалял руските затвори, за да набира бойци, като им е обещавал помилване, ако издържат половингодишна фронтова служба във "Вагнер".

Рамазан Кадиров: Готови сме да потушим бунта

Защо Пригожин става известен?

Белезите на Пригожин, строго обръснатата глава и неравните зъби, изцапани с тютюн, са станали широко разпознаваеми, както и речникът му, изпълнен с ругатни.

Проучванията сочат, че той се е превърнал в петата най-разпознаваема фигура след Путин, министър-председателя Михаил Мишустин, външния министър Сергей Лавров и министъра на отбраната Сергей Шойгу.

Той си е извоювал политическа ниша сред консервативните руснаци, които почитат съветския лидер Йосиф Сталин и искат да спечелят войната в Украйна, независимо от всичко.

"Другарят Сталин е бил абсолютно прав", заяви Пригожин през май, като изтъкна смъртното наказание за военнослужещи и длъжностни лица, които "не успеят" да подкрепят отслабващите военни усилия.

Такъв закон би бил подобен на политиката на Сталин по време на Втората световна война.

Пригожин заяви също така, че след като е загубил десетки хиляди наемници в Източна Украйна, неговата Група "Вагнер" ще трябва да набере още хора и "да се превърне в армия с идеология".

За някои външни наблюдатели трансформацията на Пригожин може да е част от плана на Кремъл за прехвърляне на властта в случай на срив, подобен на "Смутните времена" между смъртта на цар Иван Грозни и възцаряването на династията Романови преди четири века.

Николай Кръстев: За първи път видяхме стопанина на Кремъл доста изплашен

Какво представлява групата "Вагнер"?

Компанията на Пригожин е наречена "Вагнер" по прякора на първия ѝ ръководител Дмитрий Уткин, пенсиониран подполковник от специалните сили на руската армия. Скоро тя си спечелва репутацията на брутална и безмилостна компания.

За първи път "Вагнер" е забелязан в действие в Източна Украйна скоро след избухването на сепаратисткия конфликт там през април 2014 г., в седмиците след анексирането от Русия на украинския полуостров Крим.

Подкрепяйки сепаратисткото въстание в Донбас, източното индустриално сърце на Украйна, Русия отрича да е изпратила там свои оръжия и войски, въпреки многобройните доказателства за обратното. Ангажирането на частни изпълнители в сраженията позволи на Москва да запази известна степен на отричаемост.

Служители на "Вагнер" бяха изпратени и в Сирия, където Русия подкрепи правителството на президента Башар Асад във войната. В Либия те се сражаваха заедно със силите на отцепническия командир Халифа Хафтар. Смята се, че групата действа и в Централноафриканската република и Мали.

Съобщава се, че Пригожин е използвал разполагането на "Вагнер" в Сирия и африканските държави, за да си осигури изгодни договори за добив на полезни изкопаеми. Заместник-държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд заяви през януари, че компанията е използвала достъпа си до злато и други ресурси в Африка, за да финансира операции в Украйна.

Радев: Когато се формира една наемна армия, в която има престъпници, винаги има проблем с нея

Някои руски медии твърдяха, че Вагнер е замесен в убийствата през 2018 г. на трима руски журналисти в Централноафриканската република, които са разследвали дейността на групата. Убийствата остават неразкрити.

Защо Вагнер е обвиняван в нарушения на правата на човека?
Западни държави и експерти на Организацията на обединените нации обвиняват наемниците на Вагнер в нарушения на правата на човека в цяла Африка, включително в Централноафриканската република, Либия и Мали.

През 2021 г. Европейският съюз обвини групата в "сериозни нарушения на правата на човека, включително изтезания и извънсъдебни, бързи или произволни екзекуции и убийства", както и в извършването на "дестабилизиращи дейности" в Централноафриканската република, Либия, Сирия и Украйна.

Появиха се няколко видеоклипа, за които се твърди, че показват някои от дейностите, допринесли за страховитата репутация на "Вагнер".

В онлайн видеозапис от 2017 г. се вижда как група въоръжени хора, за които се твърди, че са изпълнители на Вагнер, измъчват сириец и го пребиват до смърт с ковашки чук, след което осакатяват и изгарят тялото му. Руските власти пренебрегнаха исканията на медиите и правозащитниците да проведат разследване.

През 2022 г. друго видео показва бивш наеменик на Вагнер, пребит до смърт с ковашки чук, след като уж е избягал на украинска страна и е бил депортиран. Въпреки общественото възмущение и исканията за разследване, Кремъл си затвори очите.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм