Готови сме и ще бъдем готови по време на игрите. Това обяви френският президент Еманюел Макрон, който посети Олимпийското село в Париж. Държавният глава откри полицейски участък и пожарна в градчето, което се намира в предградието Сен Дени, предаде France 24.

„Работим по тези игри от години и сме в началото на една решаваща седмица, в която в петък ще се състои церемонията по откриването, а след това и Олимпиадата, която ще се проведе в Париж, 100 години след последната“, каза още френският президент и добави: „Това е плод на огромна работа, която дълбоко промени страната, и по-специално района“ на Сен Дени, където е разположено селото на спортистите.

Президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах също посети селото на север от френската столица, където пристигат хиляди спортисти и официални лица, като в пика на Игрите там се очакват до 14 500 души.

Сен Дени, където се намира и главният лекоатлетически стадион на Олимпиадата, е един от най-бедните райони във Франция и се надява да извлече ползи от спортната феерия.

Макрон обеща, че районът няма да бъде забравен след Олимпийските игри.

„Ще се върна след Игрите, за да видя как се е променил животът“, каза той.

Израел е „добре дошла“

Междувременно министърът на външните работи на Франция заяви, че израелските спортисти са добре дошли на Игрите в Париж, след като крайноляв член на френския парламент предизвика възмущение, призовавайки ги да не участват заради конфликта в Газа.

„Израелската делегация е добре дошла във Франция“, заяви Стефан Сежурн в Брюксел преди разговорите с израелския си колега, като добави, че призивът на депутата от „Непокорна Франция“ (LFI) Томас Портес за изключване на страната е бил „безотговорен и опасен“.

„Ние ще гарантираме сигурността на делегацията“, добави Сежурн.

Портес предизвика гневна реакция от страна на френските еврейски групи, както и на политическите си опоненти и съюзници.

Йонатан Арфи, ръководител на Представителния съвет на еврейските институции във Франция (Crif), заяви, че коментарите са „поставяне на мишена на гърба на израелските спортисти“.

Арфи заяви, че израелските спортисти вече са „най-застрашените на Олимпийските игри“, като припомни 11-те „убити от палестински терористи“ на Игрите в Мюнхен през 1972 г.

Междувременно френските сили за сигурност продължаваха подготовката за безпрецедентната церемония по откриването в петък, която за първи път ще бъде открита извън главния стадион на летните олимпийски игри.

Между 6000 и 7000 спортисти трябва да се спуснат по реката на 85 баржи и лодки на фона на световноизвестни паметници, включително катедралата "Нотр Дам де Пари", която в момента се обновява след опустошителния пожар през 2019 г.

Атлетите ще слязат на брега за кулминацията на церемонията на площад „Трокадеро“ срещу Айфеловата кула, която организаторите обещават да бъде грандиозна.

До 300 000 зрители с билети ще наблюдават от трибуните и на брега на реката, а други 200 000 се очаква да гледат от апартаментите с изглед към тях.