За 28 юни 2026 г. НИМХ издава предупреждение от първа степен (жълт код) за високи максимални температури между 35° и 37° в 14 области от страната.

Най-важното нещо, което трябва да правим, за да се предпазим от негативните ефекти на жегите, е да се хидратираме.

репоръката на лекарите е  да се пият по 2-3 литра течности дневно.  Най-добре е да пиете вода, сокове или неподсладени чайове - напитките с кофеин или акохол не са препоръчителни. Не е добре и да пиете твърде студени напитки, защото това дразни стомаха.

По-възрастните хора трябва да са особено внимателни и да пият много течности. Често се случва те да не изпитват жажда. Затова е добре близките им да им припомнят, че това е важно, отбелязва АРД. Има обаче и друго: за хора с определени съпътстващи заболявания не е препоръчително да се пият твърде много течности и това трябва да се консултира с лекар.

Важно е и да се ядат солени ястия, защото потенето в жегата намалява натрия в тялото ни - това трябва да се балансира, тъй като е важно за правилното функциониране на организма. При недостиг на натрий в тялото човек изпитва умора и реакциите му се забавят,