Хиляди жители и туристи на три гръцки острова бягаха на безопасно място в понеделник, тъй като десетки горски пожари, подхранвани от силни ветрове и безмилостни жестоки горещи вълни, погълнаха домове, хотели и офиси в пиковия туристически сезон, предаде AP.
Властите казаха, че някои от пожарите може да са предизвикани от умишлен палеж.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис предупреди, че на страната му предстоят "по-трудни дни" заради високите температури. Той изчисли, че 32 000 "предпазни евакуации" са били извършени през уикенда на островите Родос, Корфу и Евия.
„Ние сме във война срещу пожарите“, каза Мицотакис.
На Родос туристи бягат от пътя на едноседмичния пожар, който бушува от планините в няколко крайбрежни района. Министерството на изменението на климата и гражданската защита нарече това най-голямата евакуация на страната при горски пожар в историята. Евакуациите се разпространиха до Корфу, където 2000 души бяха разпоредени да напуснат понеделник, тъй като пожарът бушува в североизточния край на острова, но не е достигнал до жилища, съобщи местната противопожарна служба.
Туристи бяха настанени в спешни приюти в училища, летища и спортни съоръжения. Много от туристите са британци, а Jet2 беше сред британските авиокомпании, организиращи полети за репатриране, за да ги върнат у дома.
„Рискът от пожар ще бъде изключителен в няколко района на Гърция днес“, предупреди говорителят на противопожарната служба Василис Ватракоянис в понеделник.
Съседните нации подпомагаха усилията за овладяване на пожарите. Турция, Хърватия и Египет предоставят самолети и хеликоптери, съобщиха гръцки официални лица.
Температурите в южната част на Гърция се покачиха до 45 градуса през последните дни. Средно 50 нови горски пожара са възникнали през последните 12 дни, включително 64 в неделя, каза правителственият говорител Павлос Маринакис.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се свърза с Мицотакис късно в неделя, за да предложи помощ. Тя каза, че изменението на климата е отчасти виновно за бедствието.
Янис Артопиос, говорител на противопожарната служба на Родос, заяви пред гръцката телевизионна мрежа Skai TV, че властите в момента разпитват заподозрени подпалвачи.
„Пожарите не се запалват сами. Те се задействат от човешка ръка, било то умишлено или не. В момента имаме няколко души, разпитани във връзка с вероятното им участие“, каза той пред Skai TV.
В Корфу заместник-кметът по туризма каза пред Би Би Си, че пожарите там са предизвикани от „група хора“. Харитон Куцурис заяви, че служителите имат „подозрение“, че този уикенд ще започнат още пожари.
Твърди се, че служителите са били предупредени в петък от шефа на пожарната, че някой, който е запалил два пожара миналата седмица, ще предизвика още един.
„Той беше прав“, каза Куцурис, добавяйки, че очевидните подпалвачи „извличат удоволствие от болката на другите хора“.
Местните жители се намесват, за да помогнат на блокираните туристи
Хиляди туристи, които бяха принудени да се евакуират от хотелите на Родос, бяха временно подслонени във фитнеси и училища на острова, докато много от тях вече бяха напуснали в понеделник. Имаше и "огромна вълна" на солидарност и подкрепа от жителите на острова, съобщи информационната агенция Атина-Македония.
Около 8000 туристи бяха отседнали в приюти в селата на Родос с помощта на стотици доброволци, осигуряващи храна, плодове, сокове, вода и други основни продукти. Някои местни жители отвориха своя бизнес и изпратиха колкото се може повече стоки от първа необходимост; супермаркетите и минимаркетите също са отворени, за да обслужват блокираните. Някои жители дори предложиха собствените си домове, за да приютят нуждаещите се, съобщава агенцията.
Актовете на доброта бяха осеяни с по-малко алтруистични моменти на фона на страха и хаоса от опитите за бягство от пожарите.
Иън Мурисън, бизнесмен от Лондон на почивка в Южен Родос със съпругата си и 12-годишния си син, каза, че има само един автобус, който чака да отведе гостите далеч от пламъците, приближаващи се до техния хотел, който има капацитет за 1200 души. Така Мурисън и семейството му изминаха около 2 мили под облак пепел до плаж, където чакаха с хиляди други да бъдат евакуирани с автобус или лодка.
„Можеше да видиш оранжево сияние в небето... големи огнени топки, отиващи в небето. Няма значение дали имаш деца, възрастните също се борят за живота си. Беше много, много стресиращо“, разказа Мурисън, описвайки ситуацията.
Мицотакис обеща, че всичко, което е изгоряло, ще бъде възстановено и засегнатите ще бъдат компенсирани. Лидерът на опозиционната социалистическа партия Никос Андрулакис каза пред Атино-Македонската информационна агенция, че правителството трябва да поеме отговорност за "неизмеримата" катастрофа, пред която е изправена нацията.
„От „всичко е под контрол“ стигнахме до точката, в която имотите са загубени и хиляди туристи, на които се казва да напуснат хотелите, а местните жители да евакуират къщите си“, каза Андрулакис.
Горски пожари избухват и в Южна Италия, където температурите се движат над 37 градуса.
Пожарникарите се опитаха в понеделник да овладеят пожар, раздухван от вятъра, близо до Палермо в Сицилия и също се сблъскаха с няколко други пожара на средиземноморския остров, включително близо до морския туристически курорт Чефалу. Горски пожари пламнаха и в Калабрия, включително в планините Аспромонте.
Друг италиански остров, Сардиния, беше изправен пред различен набор от проблеми, свързани с времето. Полетите от Милано, Париж и Амстердам трябваше да бъдат пренасочени към други летища на средиземноморския остров в понеделник следобед, тъй като температурата на асфалта в Олбия на североизток се смяташе за твърде опасна с повече от 46 градуса, съобщи държавната телевизия RAI.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts