Вълна от остри реакции, критики и гняв предизвика атаката на Израел срещу лагер за разселени цивилни в Рафах. При бруталния обстрел в събота загинаха най-малко 45 души, повечето от които жени и деца.
Редица световни лидери изразиха възмущението си от действията на премиера Бенямин Нетаняху. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш осъди остро израелските въздушни удари, а Алжир поиска извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН в следствие на атаката. Срещата ще се проведе при закрити врата.
"Осъждам действията на Израел, които доведоха до смъртта на голям брой невинни цивилни, които просто се опитваха да се укрият от този смъртоносен конфликт", написа в Х Гутериш
Върховният представител на ЕС по въпросите за външната политика и сигурността Жозеп Борел от своя стана директно се обърна към Нетаняху, като заяви, че използва фалшиви твърдения за антисемитизъм срещу Международния наказателен съд за собствените си политически цели. В понеделник Европейският съюз постигна принципно съгласие за възобновяване на гражданската мисия на ЕС в Рафах, но ще са необходими съгласия от всички страни, за да се одобри финално.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че е „възмутен“ от последните нападения на Израел. „Тези операции трябва да спрат. В Рафах няма безопасни зони за палестинските цивилни граждани", каза той в X. По-късно няколко хиляди демонстранти се събраха в Париж, за да протестират срещу офанзивата в Газа.
Министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок от своя страна заяви, че решението на Международния съд за спиране на огъня трябва да се спазва.
Правителството на Канада излезе с позиция, че е „ужасено“ от смъртоносния въздушен удар в Рафах, и призова за незабавно прекратяване на огъня.
„Канада не подкрепя израелската военна операция в Рафах, - заяви министърът на външните работи Мелани Джоли. - Това ниво на човешко страдание трябва да приключи“.
Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства също осъдиха израелската атака, а Катар заяви, че ударът в Рафах може да попречи на усилията за посредничество за прекратяване на огъня и размяна на заложници.
Турският президент Реджеп Ердоган заяви:
„Нападението срещу Рафах, което дойде след заповедта на Международния съд, разкри коварната и кървава природа на държавата на терора“.
Президентът се нахвърли и върху израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, като заяви: „Изпадналият в беда Нетаняху и неговата мрежа от убийци се опитват да разширят хватката си на власт, като избиват хора, докато не успяват да победят палестинската съпротива“.
Ердоган сравни Нетаняху с други личности в световната история:
„Нетаняху няма да може да се спаси от това да бъде оплакван като (бившия югославски силен човек Слободан) Милошевич, (осъдения за геноцид босненски сърбин, политик Радован) Караджич и (покойния германски диктатор Адолф) Хитлер, на които подражава“, каза още президентът.
Президентът на САЩ Джо Байдън беше по-сдържан в коментарите си, като само напомни на Тел Авив да не атакува цивилни, но Израел „имал право да де защитава от Хамас“. Именно тази реторика на Байдън му създаде опозиция вътре в самата Демократическа партия, като вече често се чуват призиви за спиране на помощта за Нетаняху.