Кораловите рифове отдавна се смятат за една от най-ранните и значими екологични жертви на глобалното затопляне.
В ново изследване, публикувано в списание PLOS Climate, е установено, че бъдещето на тези тропически екосистеми, за които се смята, че приютяват повече видове от всички останали, вероятно е по-лошо от очакваното.
Изменението на климата води до по-чести морски горещини в световен мащаб.
Учени се опитват да създадат „супер-корали“, издържащи на климатичните промени
Коралите са се приспособили да живеят в определен температурен диапазон, така че когато температурата на океана е твърде висока за продължителен период от време, коралите могат да избелеят - да загубят цветните водорасли, които живеят в тъканта им и ги подхранват чрез фотосинтеза - и в крайна сметка да загинат.
В тропиците масовото избелване и измиране на коралите се е превърнало от рядко в донякъде редовно явление със затоплянето на климата. По-честите горещини означават, че времето, което коралите имат за възстановяване, става все по-кратко.
В доклад от 2018 г. Междуправителствена експертна група по изменение на климата прогнозира, че глобалното затопляне с 1,5°C ще доведе до изчезването на 70-90% от кораловите рифове в света.
Сега, с помощта на модели, които могат да изследват температурните разлики между кораловите рифове на разстояние един километър един от друг, екип установи, че при затопляне от 1,5°C, което се очаква светът да достигне в началото на 2030 г. без драстични действия за ограничаване на емисиите на парникови газове, 99% от световните рифове ще изпитват топлинни вълни, които са твърде чести, за да могат да се възстановят.
Глобалното затопляне застрашава половината от най-добрите плантации за кафе
Това би означавало катастрофа за хилядите видове, които зависят от кораловите рифове, както и за около един милиард души, чийто поминък и снабдяване с храна се ползват от биоразнообразието на кораловите рифове.
Топлинни убежища
Топлинният стрес, причинен от топлинните вълни, може да засегне коралите на огромна географска територия, като например целия северен Голям бариерен риф или архипелази като Малдивските острови. Морската топлинна вълна през 2015-2016 г. предизвика широко разпространено избелване във всеки от Тихия, Атлантическия и Индийския океан.
Коралите са малки полипоподобни животни, които образуват колонии от хиляди, отделящи скелет от калциев карбонат, който изгражда рифа. Коралите растат бавно, така че възстановяването им след избелване и измиране може да отнеме много време и може да бъде възпрепятствано от замърсяването и прекомерния риболов.
Някои видове растат по-бързо и са способни да се възстановят по-бързо.
Учените се надяват, че местните условия в някои рифови участъци ще осигурят подходящи температури за коралите в бъдеще, дори когато околните райони се затоплят. Тези условия може да са възможни благодарение на издигането на водата, при което по-хладна вода се извежда на повърхността, или на силни океански течения.
Управителите на рифове могат да дадат приоритет на тези действия, които предлагат на коралите по-голям шанс за оцеляване.
При глобално затопляне с 1,5°C над прединдустриалните нива ще останат само 0,2% от тези убежища. При затопляне с 2°C сигурните убежища от топлина за кораловите рифове вече няма да съществуват.
Предварителните резултати от друго проучване (което все още не е приключило процеса на рецензиране) изглежда потвърждават катастрофалните последици от глобалното затопляне с 1,5°C за кораловите рифове.
Това изследване е проведено независимо от учени от САЩ, като е използван различен метод, но същите климатични модели и пространствени резолюции.
Бъдещето на кораловите рифове
Глобално затопляне от 1,5°C е долната граница, която световните лидери се стремяха да поддържат при подписването на Парижкото споразумение през 2015 г. Тази цел все повече се отдалечава.
За кораловите рифове няма безопасна граница на глобалното затопляне. Като се има предвид скоростта, с която се повишава средната глобална температура, морските горещи вълни вероятно ще станат толкова чести, че по-голямата част от кораловите рифове в света редовно ще изпитват непоносим топлинен стрес.
Повечето рифове вече са преживели поне едно такова събитие през това десетилетие.
Не всички региони са подложени на стрес по едно и също време, тъй като топлинните вълни не са глобални, нито пък всички корали избеляват. Някои видове корали са по-способни да се справят с екстремните температури от други поради формата им на растеж или вида на водораслите в тъканта им.
Нефтен разлив замърси природен резерват в еквадорската Амазонка
Все пак прогнозираните в това изследване мащаб и честота на топлинните вълни вероятно ще засегнат дори устойчивите видове корали, което предполага, че светът ще загуби по-голямата част от биоразнообразието на рифовете си.
Кораловите рифове на бъдещето вероятно ще изглеждат много по-различно от цветните и разнообразни екосистеми, които познаваме днес.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук