Нефтен разлив в източен Еквадор достигна природен резерват и замърси река, която снабдява с вода местното население, съобщи министерството на околната среда на страната.
Близо два хектара (пет акра) от защитена територия на националния парк Каямбе-Кока са замърсени, както и река Кока - една от най-големите в еквадорска Амазонка, се казва в изявление на министерството.
Паркът от около 400 000 хектара е дом на голямо разнообразие от защитени животни и притежава важни водни запаси, пише АФП.
Проливни дъждове предизвикаха кално свлачище в източната провинция Напо в петък, по време на което скала удари и скъса тръбопровод, собственост на частната компания OCP Ecuador.
Нито правителството, нито OCP Ecuador са определили мащаба на разлива, но екологичните власти го описват като "значимо" замърсяване.
„Нашият персонал наблюдава 210 километра от река Кока и нейните притоци и координира ограничаването и почистването, където са идентифицирани следи от въглеводороди“, казаха от министерството.
OCP Ecuador заяви, че е започнал ремонт на тръбопровода и че „суровият петрол е бил събран в задържащи басейни, за да бъде транспортиран до станцията Лаго-Агрио с камиони-цистерни“.
Тръбопроводите на OCP Ecuador могат да транспортират до 450 000 барела на ден от Амазонка до пристанища по тихоокеанското крайбрежие, въпреки че компанията е добила само 160 000 барела между януари и ноември 2021 г.
През май 2020 г. в същия район свлачище повреди тръбопроводите, в резултат на което 15 000 барела петрол замърсиха три реки в басейна на Амазонка, засягайки няколко крайречни населени места.
Местните организации и екологичните НПО настояват за повече информация.
„Искаме да знаем броя на разлетите барели и какъв ще бъде процесът на доставка на вода и храна за населението“, заяви Конфедерацията на коренните националности на еквадорската Амазонка в Туитър.
„Ясно е, че речната вода не може да бъде използвана или консумирана“.
Суровият петрол е най-големият експортен продукт на Еквадор. Между януари и ноември 2021 г. страната е добивала 494 000 барела на ден.
Изтичането на петрол е вторият инцидент за две седмици, който нанася щети на южноамериканските екосистеми, след като близо 12 000 барела суров петрол се разляха в морето край Перу на 15 януари.
Разливът, описан като "екологична катастрофа" от перуанското правителство, се случи, когато танкер разтоварваше петрол в рафинерия, собственост на испанската компания Repsol.
Той замърси плажове, уби диви животни и лиши рибарите от препитанието им.
В понеделник правителството в Лима нареди на Repsol да замрази преноса на петрол между кораби и рафинерията, „докато бъдат дадени технически гаранции, че няма да бъдат нанесени други щети в перуанско море“.
В петък перуанската съдебна система забрани на четирима ръководители на Repsol да напускат страната за 18 месеца и разпореди задържането на замесения танкер.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук