Главният редактор на Дарик радио Пловдив Лалка Златанова бе удостоена със „Златен ключ“ по време на официална церемония, на която бяха връчени годишните награди на Програма достъп до информация (ПДИ) за принос в областта на свободата и правото да се отстоява истината.
По време на церемонията, проведена традиционно на 28 септември, когато отбелязваме Деня на правото да знам, бяха отличени граждани, журналисти, граждански организации и институции, които през изминалата година са допринесли за свободата на информацията в България, активно използвайки Закона за достъп до обществена информация.
Престижният „Златен ключ” се присъжда на журналиста от Дарик радио Лалка Златанова за променена, със съдействието на ПДИ, негативна практика на Специализираната прокуратура.
От отговора на подаденото по ЗДОИ заявление до прокуратурата, става ясно, че 3 години след показния арест на бившия кмет на район "Северен" в Пловдив Ральо Ралев, Специализираната прокуратура не може да събере достатъчно доказателства, за да повдигне обвинение и да започне наказателно производство. Въпреки това разследването не е прекратено, става ясно от отговор на прокурор Валентина Маджарова, който Дарик радио получи със съдействието на юристите от Програма достъп до информация (ПДИ).
Първоначално от Специализираната прокуратура отказаха на Дарик информация по случая с аргумента, че е налице специален ред за достъп за досъдебни производства по чл. 198 от НПК, съгласно който материалите от разследването не могат да се разгласяват без разрешението на наблюдаващия прокурор.
Прокуратурата не може да отказва информация на журналистите за това дали е образувано досъдебно производство и какви са последващите правни действия, тъй като тя не попада в обхвата на следствената тайна, категоричен е адв. Кирил Терзийски от ПДИ.
След подадено ново заявление по ЗДОИ, сведенията бяха предоставени на Дарик по Закона за достъп до информация. Тези данни са достъпни, съгласно закона и могат да формират мнение за дейността на Специализираната прокуратура и убеждение за начина, по който последната упражнява правомощията си, коментира още адв. Кирил Терзийски.
Номинираните за годишните награди на ПДИ за принос в областта на свободата на информация се състезаваха в шест категории – четири награди „Златен ключ” за граждани, журналисти, НПО и институции, както и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”.
Антинаградата "Катинар" тази година е за КПКОНПИ като най-непрозрачна институция, заради отказа си да предостави информация за проверката на имотна декларация на лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов.
"Вързан ключ" получава кметът на Община Брезово Христо Енков, който не само е отказал информация по ЗДОИ, във връзка с анекс към договор за продажба на общински имот, но е загубил и делото за това, в резултат на което са похарчени 6 500 лв. от общинския бюджет.
Денят на правото да знам се превърна във важна част от застъпническата кампания за популяризиране, утвърждаване и развиване на стандартите за свобода на информацията на национално, регионално и международно ниво. Отбелязван от десетки организации и стотици активисти по света, 28 септември бе признат от много правителства и комисари по информацията.
През октомври 2015 ЮНЕСКО обяви 28 септември за Международен ден на всеобщия достъп до информация.
Още по темата
- Христо Йоцов: Плевенска филхармония е блестящ пример за подкрепа на нови български премиерни творби/ВИДЕО-СНИМКИ/
- Следобедните новини от регионите на Пловдив, Пазарджик и Смолян на 18.07.2024 г.
- Връчиха „Златен ключ“ на зрелостници отличници от Випуск 2024
- Остават броени дни до крайния срок за участие в Web Report