„Целта на този законопроект /б.а. придобил обществена известност като закона „Зарков“/ е овладяване на българската прокуратура, преформатиране на политическия и икономическия живот. Това което ще последва е една лавина от доноси срещу главния прокурор в опит за овладяване на прокуратура. Той за това е и създаден… И ако това е цената за създаване на правителство е тъжно за българската държава и времената, в които живеем. Някои наричат това съдебна реформа. Не може да е съдебна реформа да създадеш една процедура за четири човека, която е различна за останалите български граждани. Това се нарича извънредно законодателство“.
СГС иска имунитета на Радостин Василев, той видя опит да бъде сплашен
С тези остри думи от Бургас днес главният прокурор на републиката Иван Гешев коментира проекта на служебния правосъден министър Крум Зарков за промени в Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК) и в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които според авторите ще доведат до контрол над главния прокурор.
„Някои наричат това отчетност. Не, това не е отчетност. Отчетността е пред Народното събрание, само че НС от години не изслушва докладите на главния прокурор, председателя на ВКС и Върховния административен съд. Отчетността може да е пред ВСС, някои го наричат контрол- няма как да контролираш магистрати, председател на ВСК и главен прокурор. Това са клишета и хибридки, които не отговарят на истината“, коментира Гешев.
Цветан Василев отново е обявен за международно издирване
Той определи текстовете в проекта като противоречащи на основния закон и заяви, че ако те бъдат приети, че сезира Конституционния съд.
„Някои го наричат съдебна реформа - къде виждате реформа в това. Няма такова нещо механизъм за контрол. Евентуално, ако главния прокурор извърши някакво разследване, да бъде разследван по начин, различен за българските граждани. Това контрол ли е, отчетност ли е? Това е една система, която се надяват да използват с доноси, за да окажат въздействие върху главния прокурор“, каза Гешев.
И в прав текст обяви: "Е, няма да стане.
С нескрит сарказъм главният прокурор коментира и идеята за съдебна реформа: "Дори да искаш да владееш прокуратурата трябва компетентност. Те нямат базова юридическа компетентност. Цитирам един министър на правосъдието - като го слушам все едно агроинженер да говори за право или юрист за говори за агроинженерство“.