„Партията ни е мила, но държавата е над всичко”, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на Националното съвещание на партията, на което беше представен проектът на коалиционно споразумение за пълен мандат на правителството. Предложението идва ден преди кабинетът "Денков" да подаде оставка и да се направи ротацията с правителство с вицепремиер на ГЕРБ. 

„Ние подготвихме един проект на споразумение. Именно, за да не поставяме колегите от ПП и ДБ в ултимативен или да го наречем под натиск. И ако ме послушате, да дадем още един шанс на преговарящия екип“, каза Борисов, призовавайки ГЕРБ да дадат още една възможност на управлението с ПП-ДБ.

Лидерът на партията изреди състава на преговорния екип, в който влизат четири жени - вицепремиерът Мария Габриел, Рая Назарян, Теменужка Петкова и Деница Сачева.  „Компетентни, твърди и в същото време убедени, че бихме могли без избори да намерим решение на съставянето на кабинет“, каза Борисов. Той посочи, че като „отговорна партия“ ГЕРБ ще опита да „въведе ред в тоя хаос“, защото иначе, „разделението в държавата следващите месеци ще отиде в много посоки“.

Затова жените винаги, заради инстинкта, който имат, мислят по-спокойно, по-мъдро, по-рационално, ако щете. Предлагам на днешното съвещание да ми гласува това доверие, да изпратим този преговорен екип с този документ, който всички го имате, вече сме го качили, медиите го имат, и  да опитаме да направим едно цялостно управление“, уточни Брисов. И отсече, че временните решения не вършат работа. „Повече такива за 9 месеца, за 6 месеца, а да видиме, а да се пробваме. Пробвахме се 9 месеца! Или правим нещо истинско, както жените обичат да казват – брак, или повече не става така“, заяви лидерът на ГЕРБ.

От структурите на партията одобриха решението да бъде излъчен преговорния екип в женски състав, който да намери решение за съставяне на кабинет без да се стига до предсрочни избори. 

Споразумението

Дали споразумението ще е „брак“ или ще препъне възможността за ротация на правителството, предстои да се разбре. Но така или иначе документът, предложен от Борисов предвижда след ротацията, Мария Габриел да бъде министър-председател и външен министър, а Николай Денков да заеме поста „вицепремиер“ и да оглави Министерството на образованието и науката. Структурата на Министерския съвет ще се запази с един вицепремиер и непроменен брой на министерствата. ГЕРБ предлага и Механизъм за взимане на решения, който предвижда вето при назначения на министри и членове на регулатори. 

След следващата ротация, планувана за декември, тя вече ще бъде на 15, а не на 9 месеца, както беше досега. Предвидено е тогава ГЕРБ да си запази МВнР, а ПП-ДБ – просветното министерство. Предлага се и, когато една ГЕРБ е сложила свой човек за министър, ПП-ДБ да посочат заместниците му и обратното.

В документа, предложен от лидера на ГЕРБ са разписани и органите, които предстои да се избират с обикновено мнозинство: 10 конституционни съдии, омбудсман, 4 души за Сметната палата, нов Фискален съвет, Комисия за финансов надзор, Комисия за публичен надзор над регистрираните одитори, Комисия за защита на конкуренцията, Комисия по икономическа политика и иновации, Агенция за публичните предприятия и контрол, Комисия за енергийно и водно регулиране, НЗОК, НОИ, Комисия за защита от дискриминация, Комисия за защита на личните данни, БТА, КПКОНПИ, СЕМ и други. Посочени са и 25-те позиции, за които са нужни 2/3 от гласовете на депутатите -  сред тях са Комисия за противодействие на корупцията, Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, Инспекторат към ВСС.

Любопитен детайл е, че е уточнено от кой би могло да се търси това квалифицираното мнозинство - "това мнозинство предполага търсене и получаване на подкрепа от останалите политически формации, с ясно изразена евроатлантическа ориентация и ценности".

Анализатори посочиха, че този профил съвпада с ориентацията, с която ДПС се самоопределя, но не и с останалите парламентарно представени формации. Преди две седмици, когато ПП-ДБ предложиха своя меморандум той предвиждаше политическата отговорност за регулаторите да се подели само между тях и ГЕРБ. По този начин ДПС оставаше встрани от управленската формула. Тогава Габриел отказа да подпише.

В документа, представен днес е посочено, че подкрепят възможността за налагане на вето върху конкретни кандидатури – идея на ПП-ДБ. Доводът им: „По този начин, добросъвестно може да се влияе върху избора в съответните органи с цел най-безспорните кандидати да бъдат допуснати до избор. Достатъчно е НС да разработи правила за избор, които да гарантират публичност, прозрачност, откритост и обоснованост“

Посочва се, че прироритет продължава да е съдебната реформа. 

Като свой висш приоритет, страните приемат продължаване на усилията по протичащата реформа в съдебната власт. Това включва на първо място, приемане на нов Закон за съдебната власт, който да осигури заложените в Конституцията на Република България цели, отговарящи на международните стандарти за независим съд и прокуратура, отчетна прокуратура, безпристрастни и компетентни магистрати, притежаващи безспорни високи морални и нравствени качества, гарантирани от ефективен Инспекторат, в името на справедливостта, дължима от всяка правова държава на обществото“, пише в проекта на споразумение.

Реакциите:

"Хубаво, че имаме предложен документ на масата. Това е добро начало за истински преговори между двете страни в тази дискусия", коментира премиерът Николай Денков предложените от ГЕРБ проекти на споразумение и механизъм за съгласуване на управленските решения.