В последните години банковите услуги силно са се дигитализирали. Ако преди  8 г. една от 4 трансакции са ставали на място в банковия офис, то в момента почти всички стават с онлайн банкиране с изключение на само 5%. Така главният изпълнителен директор на Алианц Банк България Георги Заманов коментира в предаването “Стълбището” по Дарик радио финансовата култура и навици на българите. В проекта “Интервюта на тъмно” финансистът обясни, че банковият сектор инвестира много в сигурността на онлайн банкирането.  

Георги Заманов: 95% от потребителите използват онлайн банкиране

На въпрос колко е голям проблемът с приходната част в бюджета на България, в светлината на предложението на министъра на финансите Людмила Петкова за облагане на свръхпечалбите на банките, той обясни какъв би бил ефектът върху икономиката на България:

“Ще се опитам да го обясня с простички цифрички. Цифрата, която се назовава е милиард - 1 млрд, взети сега, некапитализирани в началото на 2025 г., означава 5 млрд по-малко кредити. Ако ги разбием на цифрите така, както сега е кредитният портфейл на банките, е 3 млрд. по-малко оборотно-инвестиционно финансиране, 1 млрд. по-малко ипотечно и 1 млрд. по-малко потребителско. 5 млрд. по-малко харчове, инвестиции и работа на българската икономика. Ако приложим на тези 5 млрд. 20% ДДС в края на 2025 г. и началото на 2026 г. фискът от тези 5 млрд. нови кредити би събрал 1 млрд. ДДС”, каза Георги Заманов.

Дарик

Той подчерта, че тази сума е само за една година и ако се мултиплицира за следващите три години загубата на бюджета от това да събере в момента 1 млрд. лв. биха били 4-5 млрд. лв. 

Банковият директор обясни, че е редно да се мисли не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план. 

Според него икономическата активност на една страна обуславя и финансовата ѝ стабилност.

“Това, което ние можем да кажем последните 4 г. след КОВИД  банковата система е капитализирала малко повече от 6 млрд. Тази капитализация на малко повече от 6 млрд. са допринесли за малко над 30 млрд. ръст на кредитния портфейл. Той от своя страна, за период от 4 г. е довел и помогнал на ръста на БВП, който за този период също е около 40-50 млрд.”, каза Георги Заманов.

Запитан какво не е било успешно за банките през 2024 г., банковият директор заяви:

“Това, което е успешно е, че ние продължихме тенденцията от 2023 г. 2020 г и 2021 г. бяха трудни за банките - помните ограниченията по КОВИД, меморандумите за разсрочване на кредити, необходимостта от допълнителни провизии. Мога да кажа за банката, която ръководя през тези години ние начислявахме половината от дохода, който правихме, за едни резерви без да знаем кой кредит би имал проблем”.

Заманов подчерта, че това са били трудните години, а последните две са стабилни. 

По отношение на европейската икономика, той коментира:

Като банкер, като част от финансовата система мен ме притеснява зациклянето на европейската икономика. Всеки чете: “рецесия”, “потенциална рецесия”.

Цялото интервю от проекта “На тъмно” гледайте в прикачения файл.