В поредното издание на рубриката „Ако бях кмет“ продължаваме да ви срещаме с хората, които най-вероятно партийните централи ще номинират в предстоящия местен вот за управници на града на тепетата. Най-общо казано, търсим тяхната визия, идеи и проекти за развитието на Пловдив.
Днес отговорите за бъдещето на града търсим от настоящия зам.-кмет в Община Пловдив Георги Титюков и лидер на политическа формация "Кауза България".
Последната грешка на Община Пловдив по отношение на Панаира беше, че кметът Здравко Димитров не обжалва пред следващата съдебна инстанция решението на Окръжен съд - Пловдив за акциите на община Варна в публично-частното дружество "Пълдин туринвест", коментира по повод казуса Титюков.
По думите му, пътят към увеличение на парите в бюджета на Пловдив, така че да стигат за решаване на проблемите, които действително вълнуват хората, е свързан с десетилетно законодателно ограничение на държавно ниво, при това - най-вероятно нарочно оставено без промяна, въпреки щетите, които нанася на общините.
От местни данъци и такси Община Пловдив може да разчита на 30-40 милиона лева за капиталова програма годишно. Това е крайно недостатъчно за голям град като нашия, категоричен е Титюков.
Относно увеличението на приходите, единственият приемлив за него начин е подготовка и печелене на проекти от еврофондовете и оперативните програми и от Националния план за устойчивост и развитие.
Той подкрепя позицията, че общините Марица и Родопи трябва да са в Община Пловдив, както са били до 1987 година. Вместо сегашните 6 района на града, така те ще станат 8 – с район "Родопи" и район "Марица".
За да дишат пловдивчани по-чист въздух са необходими няколко важни неща - реализацията на най-големия парк в Пловдив от 656 декара част от проекта „Еко-парк Марица“, редовен и безплатен за гражданите градски транспорт, разширяване на велоалейната мрежа и надграждането ѝ със система от велосипеди за споделено ползване, които са безплатни в първите 30 минути, както и реализиране на Проекта за 13 милиона лева за подмяна на печките на дърва и въглища с такива, които не отделят дим и фини прахови частици.
Според настоящия зам.-кмет, презастрояването не зависи толкова от кмета и главния архитект, а най-вече от Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Титюков лансира идеята, че общинско предприятие “Градини и паркове” не може да поддържа всички градинки в междублокови пространства и трябва да се намерят съседи, защо не и в пенсионна възраст, които да имат граждански договори с общинската фирма и да поддържат тези площи.
"Такива мераклии има и ще се получи добре", обясни зам.-кметът.
По отношение на Стария град той обяви, че първото, което би направил, е да го затвори за МПС, както в Любляна - от 10:00 до 22:00 часа и би пуснал електрически микробусчета, безплатни за възрастни хора, майки с деца и хора с увреждания.
Най-краткият път за децентрализация на местното самоуправление е през Парламента и промяна на законите, каза още той в ефира на Дарик, но подчерта, че не е оптимист, че това ще стане скоро.
По отношение на площите, отдавани под наем на стадион „Христо Ботев“, той обясни, че за спортните дейности с решение на Общински съвет Пловдив е одобрено споразумение с футболния клуб да заплаща месечен наем, а търговските площи не са завършени и въведени в експлоатация и към момента не могат да се отдават.
На въпрос на Дарик - Ще Ви видим ли отново като кандидат за кмет на Пловдив?- Титюков отговори така:
"Бих могъл да се кандидатирам за кмет на Пловдив от "Кауза България". От друга страна, наясно съм, че имам най-голям опит в общинските дела. Въпреки това съм екипен играч и ако се окаже, че има по-подходящ кандидат, за нас не е проблем да го подкрепим".
Още по темата
- Кметът Калин Каменов запозна британския посланик Натаниъл Копси с добрите практики и предстоящите проекти във Враца в сферата на екологията.
- Костадин Димитров отчете една година управление
- Проф. Кадим от УМБАЛ „Св. Георги“: С напредъка на диагностиката и терапиите, шансовете за успешно лечение на рака на простатата нарастват значително
- ВКС и ВАС избират кой върховен съдия да отиде в Конституционния съд