Най-застрашени от поразяване от мълния са футболисти и голфъри, коментира климатологът проф. Георги Рачев пред bTV. При гръмотевична буря треньор на футболен клуб „Хебър“ загина след удар от мълния. „Тези терени са равни и големи и човекът е механизмът за прескачане на мълнията“, обясни Рачев.
По думите му има два вида мълнии - едните са високо в облаците и не представляват опасност за хората, но ако видим водач до земята, тогава трябва да се пазим. „При гръмотевична буря влизаш на сухо или ако не можеш, клякаш ниско до земята и се надяваш да не те удари, каза Рачев.
Мълния уби 41-годишен треньор на „Хебър“ по време на мач
По чудо не пострадаха и деца, каза кметът на село Черногорово Димитър Вринчев, свидетел на трагичния инцидент, при който мълния уби 41-годишния футболен треньор Иван Ранчев в село Лесичево. Инцидентът стана вчера вечерта по време на приятелската футболна среща между отборите на Лесичово и Черногорово. Ранчев е треньор на отбора от Лесичево, а Вринчев - на гостуващия отбор от Черногорово.
Деца са играли на терена, преди да започне срещата. „Първата мълния, която падна, падна директно на стадиона, за съжаление повали Иван Ранчев. Падна и един футболист от нашия отбор - Симеон Георгиев, но при него нещата стоят по-добре. Момчето е добре“, каза още кметът на Черногорово.
По думите му буря се разразила след тази първа мълния, която е убила Ранчев. Според него не може да се говори за подценяване на ситуацията. „Нямаше предпоставки да се прекрати мача - нито беше обилен валежът, нито имаше гръмотевици“, твърди Вринчев.
„Или гръмотевичната защита на стадиона не е сработила, или не е направена като хората и трябва да се обследва“, смята експертът по мълниезащита инж. Радослав Калчев. „Инцидентът е станал в 18:35 ч. и на 16-17 секунда на следващата минута пада мълнията със сила 16 килоампера. Тя се разделя на три части, като първата поразява човека на стадиона, втората пада на 300 метра по-далеч от мястото, а третата е на около километър от мястото“, обясни Калчев.
По думите му стадионите би трябвало да имат защита. Според Калчев мократа настилка определено е спомогнала за инцидента. „Това е природно явление, което възниква на около 20 км над земята. На повърхността има много лидери и кой точно ще си избере мълнията - няма как да предвидим“, категоричен е Калчев.