Социологът Геновева Петрова бе специален гост в „Седмицата на Дарик“. Тя коментира електоралните нагласи сред българските граждани след последното проучване от начало на юли, проведено от агенция „Алфа Рисърч“.

„Нека да кажем, че проучването, което проведохме е част от обществено-политическия мониторинг на нагласите на избиратели. Такова проучване се провежда регулярно. Промените в електоралните нагласи при двете крила на ДПС са очаквани. Този процес систематично изземва позиции от сегашното вече АПС и намалява до минимум тяхната електорална тежест сред избирателите. Важно е да се има предвид, че ДПС-Ново начало, което спореше доскоро с фракцията на ДПС-Доган с етническия вот е на път да се открои като монополист на този вид вот“, заяви Геновева Петрова от „Алфа Рисърч“.

„ДПС-Ново начало е позиционирана като трета политическа формация с близки позиции до ПП-ДБ, докато АПС с резултата, който регистрира към настоящия момент, практически губи гарантираното си представителство в парламента. Това са данни, измерени в една неизборна ситуация, в която сред хората няма мобилизация и мотивация за конкретно електорално поведение и действие. В много голяма степен това е валидно за ДПС. Предизборната кампания при тази партия може да мобилизира електоралните нагласи. Има ясна тенденция в противопоставянето между двете фракции на ДПС“, каза още тя.

„В сравнение с началото на годината, когато публикувахме предишните резултати от мониторинга, „Продължаваме промяната“ запазват позициите си. Няма динамика в тяхната подкрепа, но зад тези идентични резултати има през месеците един процес, който се развива сред избирателите и той се състои в следното – ако преди време балансът между ПП и ДБ беше в полза на „Продължаваме промяната“, или е имало изравняване на баланса на доверие, сега в много по-голяма степен този резултат, който се регистрира, е в следствие на доверието към „Демократична България“. Доверието в двамата нови съпредседатели на „Да, България“ ги позиционира в челото на най-одобряваните партийни лидери, докато доверието към г-н Асен Василев е доста по-ниско, съпроводено с голяма степен на недоверие. ДБ се оформя като по-лидиращ партньор в тази коалиция“, изтъкна социологът.

„Много вероятно след първия казус в София да бъдат разколебани привържениците на ПП-ДБ, но след задържането на кмета на Варна не просто техните привърженици излизат на протест, а даде мобилизиращ ефект в полза подкрепата за цялата коалиция в електорално отношение.“

„Проучването беше реализирано в периода 7-14 юли, когато се развиваха тези събития и продължават да се развиват и след нашето проучване. Те отразяват първите обществени реакции на тези събития, които протичаха през последните седмици“, коментира още Петрова.

„В проучването си установихме, че всеки втори български гражданин смята, че получаването на окончателното „да“ за еврозоната е успех за България. Всеки трети изразява пък обратната позиция. Определено по-голямата част от страната, въпреки притесненията, оценяват тази последна стъпка към успешната ни интеграция на страната в Европейския съюз  положително. Няма предпоставки за нарастване на дяла на противниците на еврото. Насоченото към разясняване на детайли и улеснено за гражданите преминаване към еврото ще ги убеди, че притесненията, които са имали, са неоснователни“, каза Геновева Петрова.

„Възраждане“ губи електорална подкрепа, от една страна заради крайната си позиция към еврозоната, а и защото по тази тема се озова в едно поле с президента Румен Радев. В тази конкурентна среда „Възраждане“ загуби от подкрепата, която имаше през последните няколко месеца. Има обмен на симпатизанти между трите партии, позиционирани в националистически-популистката ниша“, коментира социологът от „Алфа Рисърч“.

„Данните отразяват събитията и поляризацията, която съществува в българското общество. За изненади не можем да говорим, но има важни тенденции, които маркирахме за основни политически играчи. Те трябва да се имат предвид, когато се опитваме да начертаем общата картина откъм политическите нагласи в страната“, каза Петрова.

„Румен Радев продължава да се откроява като политическата фигура с относително най-високо доверие, към днешна дата е около 39%. Държавният глава има ясен спад в доверието към себе си, особено след като инициира референдума за влизането на страната в еврозоната. В момента балансът към неговото доверие остава положителен, но ножицата се затваря. Въпреки че той е относително най-одобрявания политик в страната, при него също се наблюдава негативна динамика. Имайки предвид динамиката на отношението към Румен Радев, доверието не е въпрос на автоматично прехвърляне. То не върви с името и човека, а е въпрос на натрупване“, смята социологът.

Вижте цялото интервю на социологът от „Алфа Рисърч“ Геновева Петрова в „Седмицата на Дарик“ в прикаченото видео!