
Гърция планира да отпусне 25 млрд. евро като част от 12-годишна отбранителна стратегия. Това обяви министър-председателят Кириакос Мицотакис в парламента в сряда, наричайки я „най-драстичната трансформация в историята на въоръжените сили на страната“.
Новият план се основава на два основни стълба: интегрирането на съвременни отбранителни технологии и активното участие на гръцката отбранителна индустрия във всички отбранителни програми. Мицотакис подчерта значението на тази промяна предвид бързо развиващия се характер на съвременната война. Новината идва на фона на военните реформи, които бяха обявени на ниво Европейски съюз след промяната в тона на САЩ спрямо НАТО и войната в Украйна.
„Свидетели сме на драматична промяна в оперативния пейзаж - от Украйна до Близкия изток. Сега сме изправени пред различен вид война от тази, с която бяхме свикнали досега - поне от вида, за който бяха подготвени нашите въоръжени сили“, каза Мицотакис.
Премиерът подчерта необходимостта от включване на безпилотни летателни апарати, безпилотни боеприпаси, дронове, системи за борба с дронове, изкуствен интелект (ИИ) и силен акцент както върху киберотбраната. „Тези технологии трябва да бъдат интегрирани в дългосрочното планиране на нашите въоръжени сили“, добави той.

„Цената на свободата е вечна бдителност“, цитира Мицотакис фраза, която се приписва на бившия президент на САЩ Томас Джеферсън, и добавя: “Няма прогрес без сигурност.“
Той се спря и на вечната дилема „оръжие или масло“, като я определи като погрешна и опасна, особено днес, когато глобалният пейзаж се променя от войни, които поставят под въпрос границите и международното право, и от мита, които застрашават световните икономически отношения.
Размишлявайки върху напредъка, постигнат от встъпването в длъжност на неговото консервативно правителство през 2019 г., Мицотакис отбеляза: „През юли 2019 г. наследихме силно проблематична ситуация във въоръжените сили поради дезинвестиране. Трябваше да действаме бързо и го направихме. Днес състоянието им е неузнаваемо в сравнение с това, което наследихме“.
Той изтъкна споразумението за военно сътрудничество на Гърция с Франция, което включва закупуването на 24 изтребителя Rafale и три фрегати за отбрана и интервенция от клас Belharra (FDI) на обща стойност над 5,5 млрд. евро.
В същото време Гърция има залежи на критичната суровина галий, която се използва във военната индустрия и има възможност да покрие търсенето на всички европейски страни, подчерта Мицотакис на среща със заместник-председателя на Европейската комисия Стефан Сежурне.
