Задълбочаване на връзките в научната област е един от водещите приоритети в двустранното сътрудничество между България и Франция с акцент - Пловдивска област, която е важен индустриален център в страната ни. Темата беше част разговорите между областният управител на Пловдив Ангел Стоев и посланикът на Франция у нас – Негово Превъзходителство Жоел Мейер и Пиер Колио, съветник по сътрудничеството и културни дейности и Директор на Френския институт в България. Посолството възобновява сесиите на Програма Юбер Кюриен (PHC) „Рила“. Френските дипломати приканиха пловдивските висши училища да се включат активно и така да се подпомогне научният и  технологичният обмен на високи постижения между изследователските лаборатории на двете страни.

Съвместната френско-българска програма е особено подходяща за млади изследователи и докторанти.  По нея се финансират проекти във всички научни области, включително хуманитарните и социалните науки, а конкурсите в рамките на програмата се обявяват на всеки две години, а настоящата сесия бе отворена този месец.

„Пловдивска област е една от най-бързо развиващите се в икономическа област, благодарение на доброто сътрудничество между бизнеса, общините и регионалната власт. Тук бе създадена „Тракия икономическа зона“, която е лидер в привличането на инвеститори в областта на индустрията от цяла и Европа и света като сред тях са и водещи френски компании“, коментира областният управител Ангел Стоев.

Той призна, че индустриалното развитие води и до необходимост от бързо пренастройване на образователния процес, за да могат да се подготвят необходимите кадри. Според последните данни в Пловдивска област има 27 професионални гимназии, над 150 професионални паралелки, 16 с дуална форма на обучение като една от тях подготвя средни специалисти за нуждите на авиационната промишленост.

„Френските инвеститори имат много сериозен интерес към Пловдивска област и България, но като цяло признават, че имат проблем с намирането на достатъчно и добре обучени кадри“, заяви от своя страна г-н Мейер. Той подчерта още, че Франция има много сериозен опит в професионалното образование с изградена мрежа от училища и затова е готова да помогне на всеки един проект в тази област.

Френският посланик и областният управител коментираха също задълбочаване на сътрудничеството в областта на екологията и туризма. Двамата със задоволство подчертаха много доброто ни сътрудничество в областта на културата и културно-историческото наследство.

Областният управител ще присъства на тържествената церемония в Медицински университет – Пловдив, който е домакин на церемонията по връчването на държавното отличие „Орден на Академичните палми“, степен „Офицер“, на Теофана Брадинска - Ангелова, директор на Алианс Франсез в Пловдив. Тя ще бъде удостоена с ордена от Н. Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България.

Посланикът на Франция у нас Н.Пр. Жоле Мейер се срещна и с кмета на града Здравко Димитров и неговите заместници Стефан Стоянов и Тодор Чонов.

Задълбочаването на търговските отношения беше една от темите, които обсъждаха двете страни. Заместник-кметът Стефан Стоянов поясни, че регионът около Пловдив е сред най-динамично развиващите се в Източна Европа. Той представи и данни, според които последните 25 години страната ни е увеличила седем пъти брутния си вътрешен продукт, а последните години 40% от него се генерира в региона ни. „Френското присъствие в бизнеса около Пловдив е сериозно в лицето на водещите технологични компании „Шнайдер Електрик“, които тази година предвиждат поредното си разширение, и „Латекоер“, които ще изградят нова поточна линия“, каза Стоянов и допълни, че нишовите производства също са добре представени. Той даде пример с единствения в Европа производител на нитрилни ръкавици, чиято фабрика заработи в града под тепетата в средата на миналата година.

„Пловдив е витрина на страната ви във всички области, които ни интересуват за партньорство. Следващото ми посещение ще бъде именно в тази посока. Има инвеститорски интерес от района на Бретан и смятам съвсем скоро, заедно с представители на френско-българската търговска камара, да посетим отново града, за да видят потенциала му“, съобщи посланик Мейер.

С градоначалника беше обсъдена и темата за бъдещето на културно-историческото наследство и задълбочаване партнирането с френската школа Шайо. По думите на съветник Колио специализираните обучения за архитекти, които се организират съвместно с Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), могат да помогнат на градската управа в редица решения свързани с бъдещето на къщите в Стария град.

„Франкофонството има традиции в града ни, което е още един пример за космополитния характер на Пловдив. Старите пловдивчани още помнят френския колеж „Свети Августин”, който се е намирал в центъра и е носил международно признание и престиж“, сподели на Мейер кметът Здравко Димитров и допълни, че очаква заедно да посетят гимназиите, изучаващи френски език – „Антоан дьо Сент-Екзюпери“ и „Иван Вазов“.