Великобритания и Франция планират и подготвят европейски сили за " умиротворяване" за следвоенна Украйна, основани на основното им предимство пред Русия - авиацията. Това разкри Financial Times.

"Областта, в която имаме значително предимство пред Русия, е във въздуха и способността да реагираме на груби нарушения на прекратяването на огъня", цитира FT анонимен "западен" служител.

Президентът на Франция Еманюел Макрон и британският премиер Киър Стармър са двамата европейски лидери, които най-активно заявяват подкрепата си за Киев в момент, в който от САЩ духа вятър на промяната и открит разрив между президентите Доналд Тръмп и Володимир Зеленски.

От друга страна, сухопътните войски се планира да бъдат разположени в Украйна в сравнително малък брой. Както заявиха през последните дни много британски генерали в оставка, размерът на британската сухопътна армия е недостатъчен, за да поддържа някакъв значим контингент в Украйна.

Очаква се мисията в Украйна да бъде ръководена от британско-френските съвместни експедиционни сили - съществуваща структура с щабове в Лондон и в околностите на Париж. Към тези експедиционни сили ще могат да се присъединят и други държави.

За подобна идея, дори с повече подробности писа и Лариса Браун, редактор по въпросите на отбраната на лондонския вестник "Таймс".

Според нея се говори за разполагане на 30 000 души контингент "под европейско командване" в "ключови градове, пристанища и възли на критичната национална инфраструктура" в цяла Украйна, но "не и в източната част".

Предлага се границата да бъде наблюдавана с технически средства, включително самолети, дронове и сателити. Украинското въздушно пространство ще бъде защитено, търговският въздушен трафик ще бъде възобновен, а западните сили ще могат да свалят средствата за нападение.

Дори и в този си вид европейският контингент ще се нуждае от значителна разузнавателна и логистична подкрепа от страна на САЩ, напомнят от FT. Руският външен министър Сергей Лавров заяви във вторник, че присъствието на войски на НАТО в Украйна е неприемливо за Москва, дори ако НАТО не участва официално.

Кремъл вече настоява не просто Украйна да се откаже от амбициите си за членство в Пакто, но и самите страни от НАТО да оттеглят поканата си към Киев за присъединяване, отправена през 2008 г. Алиансът обаче винаги е държал въпроса "открит" като никога не е посочвана конкретна дата или други подробности около евентуално украинско членство.