Какво задължително трябва да видим в Сингапур и какво никога да не правим там, за да не обидим и ядосаме местните, или да не попаднем под ударите на строгите им закони, разказва пътешественикът по душа и фотограф по призвание Николай Пандев. Преди малко повече от месец той се върна от поредното си пътуване до Сингапур, където вече има приятели и коментира, че местните могат да разкажат най-интересните истории и да дадат най-добрите съвети за смислено пребиваване в уникалния град-държава, разположен в югоизточна Азия. Той обхваща територията на 63 острова с площ 710 кв. км. площ. Градът е уникална смесица и баланс от историята и традициите на Изтока, и блясъка на модерния запад. Това е най-развитата държава на малайзийския полуостров и третата по икономическо развитие в света. Векове наред Сингапур е бил морски търговски център и убежище на пирати. Днес 40% от населението са висококвалифицирани специалисти, а държавата е една от големите нефтопреработващи гиганти на планетата. Градът-държава е сред най-гъсто населените на Земята. Жителите в момента са около 5 милиона, като около 70% китайци, 14% малайци и към 7% индийци. Официалните езици са английски, малайски, мандарин и тамил. Любопитно е, че има и ферми за крокодили, от където се изнасят скъпи крокодилски кожи. Национален символ на Сингапур е орхидеята.

В Сингапур има строги закони и ако не се спазват, се наказват със сериозни глоби. Забранено е, например, дъвченето на дъвка, както и внасянето на дъвки в страната, разказва Ники Пандев. Глобата е 100 000 сингапурски долара или затвор до две години. Забранено е замърсяването и плюенето по улиците - глобата е до 1 000 сингапурски долара. Ако не пуснете водата, след като сте бил в тоалетната, ви чака финансова санкция от 150 сингапурски долара. Говоренето по мобилен телефон при шофиране се наказва с 10 000 сингапурски долара. За пушене на обществени места- 1 000 сингапурски долара. Това са само малка част от законите на страната.

Друг интересен факт е, че всеки, който иска да си купи кола, първо трябва да придобие лиценз, който струва 25 000 долара, второ- да заплати внушителна такса за регистрация, а трето- освен цената за автомобила, да плати и данък, който се равнява на 100% от стойността му. Освен такси за магистралите, шофьорите плащат и за градски. Старите коли са забранени и след максимум 10 години автомобилът трябва да се смени с нов. Поради тези причини трафикът в града е малък и повечето хора използват таксита или градски транспорт.

За пътуване до екзотичния Сингапур е нужен паспорт, който да е валиден още 6 месеца след влизането в страната. На туристите от Европейския съюз се издава туристическа виза за период от 30 дни. Двупосочният билет е за предпочитане, тъй като в противен случай трябва на митницата да се докажат достатъчно налични средства за престоя и е възможно да бъде отказано влизане в страната.

Островът на забавленията Сентоса е една от туристическите атракции на града. Мерлион е статуята символ на града. Тя е висока 30 метра и в нея е монтиран асансьор, чрез който туристите могат да достигнат до две наблюдателни площадки. Аквариумът, в който могат да се видят над 2 500 вида морски обитатели, музикалните фонтани, Зоопарка, в който над 3 200 вида животни живеят в среда, близка до своята и не са затворени зад решетки, хотелският комплекс Марина Бей, който представлява три небостъргача от по 55 етажа, върху които е изграден кораб със 150-метров басейн на палубата му, ресторант, бар и музей, както и Градините при залива - огромен комплекс от 101 хектара с 220 000 растения, са сред най-интересните туристически дестинации, разказва фотографът Николай Пандев.

Чуйте го в приложения файл: