
Часове, след като 27-те страни членки на Европейския съюз одобриха 17-ти пакет санкции срещу Русия, председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен обяви, че напът е и 18-ти пакет - още по-строг, който да притисне Москва да преговаря за мир. В социалната мрежа Х, германката написа, че току-що е разговаряла и с украинския лидер Володимир Зеленски, с който готвят поредните стъпки в хода на войната и нейното разрешаване.
ЕС и Великобритания въведоха новите строги мерки без да чакат САЩ да се включат. В понеделник вечерта президентът Доналд Тръмп проведе поредица телефонни разговори както с Владимир Путин, така и с евролидери, след които изрази умерен оптимизъм за постигане на примирие, но заяви, че нови санкции биха имали негативен ефект.
Лондон и Брюксел подчертаха, че новите им мерки ще бъдат насочени срещу „сенчестия флот“ на Москва от петролни танкери и финансови компании, които са ѝ помогнали да избегне въздействието на други санкции, наложени заради войната.
Зеленски от своя страна благодари на партньорите си, но призова към санкциите да се включи и САЩ, защото е важно Вашингтон да остане ангажиран. Същото послание към Тръмп изпратиха и от германското правителство. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви на изслушване в Конгреса във вторник, че Путин не е получил никакви реални отстъпки в усилията на САЩ за започване на преговори и съществуващите американски санкции срещу Русия остават в сила.
Междувременно в сряда италианският министър-председател Джорджа Мелони заяви, че папа Лъв XIV й е потвърдил готовността си да приеме във Ватикана следващия кръг от преговори за прекратяване на войната.
