Европейският съюз се стреми да удвои вноса на газ от Азербайджан, вследствие на търсенето на неруски доставчици след инвазията на Москва в Украйна. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен от Баку, предаде БГНЕС. 

Макрон договаря дизеловото гориво с лидера на ОАЕ в Париж

Доставките на природен газ се превърнаха в оръжие между Русия и Европа след нахлуването на Москва в Украйна на 24 февруари.

"ЕС се обръща към по-надеждни доставчици на енергия. Днес съм в Азербайджан, за да подпиша ново споразумение", заяви Фон дер Лайен в Туитър.

"Нашата цел: да удвоим доставките на газ от Азербайджан за ЕС в рамките на няколко години. Азербайджан ще бъде ключов партньор за нашата сигурност на доставките и по пътя ни към неутралност по отношение на климата“.

Константин Стаменов: Неразбираемо е защо доставките от „Газпром“ са спрени

"Азербайджан има огромен потенциал в областта на възобновяемата енергия. Днес полагаме основите на ново партньорство в тази област. И се ангажираме да намалим емисиите на метан по цялата верига на доставки на газ", написа още Фон дер Лайен.

Преди посещението Европейската комисия заяви: "На фона на продължаващото въоръжаване на енергийните доставки от страна на Русия, диверсификацията на нашия енергиен внос е приоритет за ЕС."

Миналата година Азербайджан достави около 8 милиарда кубически метра природен газ в Европа по тръбопроводи, минаващи през Грузия и Турция.

Миналата седмица президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че "между Европейския съюз и Азербайджан ще бъде подписан важен документ за енергийната сигурност".

Според документ, цитиран от Ройтерс, предложеното споразумение между Баку и ЕС ще увеличи притока на газ в блока чрез газопровода "Южен газов коридор".

"Газпром" е обявил форсмажор за някои газови доставки за Европа

"Страните се стремят да подкрепят двустранната търговия с природен газ, включително чрез износ за Европейския съюз по Южния газов коридор, в размер на най-малко 20 млрд. куб. м газ годишно до 2027 г., в съответствие с търговската жизнеспособност и пазарното търсене", се казва в документа.

През май лидерите на ЕС се споразумяха да спрат вноса на по-голямата част от руския петрол до края на годината, като част от безпрецедентните санкции, които наложиха на Москва заради военните действия в Украйна. Но блокът отложи категоричната забрана на руския газ, който през 2021 г. възлизаше на 155 млрд. куб. м - близо 40% от нуждите на ЕС.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм