„Виждах страха в очите на хората...Обръщам се към тях, вече не сте сами. Аз и моят екип сме до вас.“

С тези думи председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова обяви, че се стартират мащабни проверки на небанковите финансови институции или т.нар. „бързи кредити“. През последните месеци КЗП е установила множество нарушения и нелоялни търговски практики от страна на кредиторите. Филипова даде и примери за сплашване на кредитополучателите чрез съобщения и чатове.

Конкретни примери бяха дадени и по отношение на неравноправните краузи в договорите:

Такси и комисионни – клаузи, задължаващи потребителите да плащат допълнителни такси за приоритетно разглеждане на искания, администриране, оценка на риска и други без ясна обосновка и прозрачност.

Просрочени задължения – клаузи, предвиждащи високи неустойки или такси за закъснели плащания, често надхвърлящи законовите лимити.

Предсрочна изискуемост – условия, позволяващи на кредитора да поиска предсрочно погасяване на целия заем при дребни неизпълнения от страна на потребителя, включително несъществени забавяния.

Обезпечения и записи на заповед – клаузи, изискващи предоставяне на запис на заповед, който остава в сила дори след пълно изплащане на кредита или други обезпечителни механизми, които надхвърлят необходимото.

Лихвени условия и валутен риск – условия, които позволяват промени в лихвените проценти и валутните стойности по кредити без предварително уведомяване на потребителите.

Филипова даде двуседмичен срок на фирмите да вземат мерки:

"По отношение на неравноправните клаузи абсолютно всички финансови институции имат 14-дневен срок, в който да ги преразгледат и да ме уведомят дали считат, че в договорите тези клаузи са неравноправни или не, и съответно да ги променят. Ако не го направят, след 14 дни завеждам колективен иск в съда.“, предупредиха от КЗП.

По думите ѝ има фирми за бързи кредити, които са лоялни, но повечето от 120-те действащи към момента, прилагат неравноправните клаузи. 

Дарик