Не се предвижда увеличаване на данъците за догодина. Това каза служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Тя обясни, че основните данъчни ставки няма да бъдат променени. Изключение прави това, че не се планира удължаване на намалената данъчна ставка, която беше въведена за някои дейности по време на пандемията и която изтича в края на тази година.
“400 милиона лева би струвало на хазната, ако се удължи нулевата ДДС ставка за хляба и брашното и 9-процентния налог за ресторантьорския бранш”, посочи още финансовият министър.
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) заседава извънредно в сградата на Министерски съвет/ БТА
Дневният ред на заседанието на НСТС включваше разглеждането на промени в Законите за корпоративното подоходно облагане, за данъците върху доходите на физическите лица, за ДДС и за акцизите и данъчните складове. Те са предимно технически и са свързани с европейски директиви, които страната ни трябва да приеме.
Бизнесът е изразил принципната си подкрепа по направените предложения, но по някои от тях не е постигнато съгласие. Едно от възраженията им е свързано с предоставянето на информация на всеки три месеца за дълготрайните материални активи и запаси. Според представители на работодателските организации, по този начин ще се увеличи административната тежест, без да има реална полза.
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) заседава извънредно в сградата на Министерски съвет/ БТА
“Проектобюджетът на България за 2025 година ще е с 3% дефицит”, каза още Людмила Петкова.
По думите ѝ обаче внасянето му ще бъде забавено, за да може той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент, така се предвижда да стане и с промените в данъчните закони.
“Проектът на бюджет вече е обсъден със социални партньори и с Националното сдружение на общините в България, но предстоят консултации с партиите, които ще влязат в НС”, поясни тя.