Комисарят на ЕС по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж - Мария Габриел и кмета на Бургас Димитър Николов откриха заедно нов STEAM кабинет в бургаското основно училище "Александър Георгиев Коджакафалията". 

„Това училище е изключително активно, изключително енергично и аз благодаря на комисар Мария Габриел за формалното шефство, което указва на това училище. След компютрите, изкуствения интелект и роботите, следващото предизвикателство е Космосът. В тази материя трябва да влязат знаещи, подготвени деца, мотивирани. Няма значение от кое крайче на света, няма значение на кой континент са. Там се влиза с изключително сериозни знания, защото те са многопластови. Може би тук е моментът да запалим децата, защото след 10 години това ще бъде една активна реалност на нашето ежедневие и колкото повече български деца бъдат ангажирани към тази материя, толкова повече нашата малка нация ще бъде значима в голямото пространство на конкуренция и в партньорство с големите нации“, каза при откриването на центъра Димитър Николов.

На събитието децата представиха своите досегашни проекти в областта на STEM (наука, технологии, инженеринг и математика), с които завоюваха редица национални и международни конкурси.

Създаването на училищния STEM център е осъществено по национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Иновативното пространство предоставя възможност за експериментална и практическа работа в областта на природните науки, роботиката и програмирането, обединени под шапката на новия предмет „Космически изследвания“, който екипът на училището разработва в сътрудничество с британския клон на Европейското бюро за космически образователни ресурси (ESERO) и с тренировъчния лагер на NASA в Измир, Турция, в който през лятото участваха учениците от 6. клас.

Мария Габриел представи новия проект „Зелени пирати“, посветен на опазването на околната среда от замърсяване с микропластмаса. В проекта, който е част от инициативата „Хоризонт“ на Европейския съюз и се координира от Аерокосмически център на Федерална република Германия, от българска страна участват експерти от БСУ, проф. д-р Севдалина Турманова – специалист по полимери от университета „Проф. д-р Асен Златаров“ и ръководител на регионалното представителство на БАН в Бургас, Институтът по океанология към БАН, ученици от ПГРЕ „Г. С. Раковски“ и ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“.