Ниското развитие на регионите и наличието на вътрешен дисбаланс са основните проблеми на България. Това отбеляза еврокомисарят по сближаване и реформи Елиза Ферейра по време на тазгодишното издание на Европейската седмица на регионите и градовете в Брюксел, в отговор на въпрос на Дарик радио.  Страната ни е далеч от успешното изпълнение на регионалните политики и в България се намират най-бедните региони в Европейския съюз. 

Еврокомисарят Елиза Ферейра, която бе на посещение у нас миналата година, подчерта, че българските градове и села имат "продължаваща нужда" от финансиране.

“При посещението ми в България видях продължаващата нужда от финансиране на много региони. В страната има вътрешен дисбаланс, произтичащ от ниското ниво на развитие. Пред нас стои още много работа. Надявам се, че в България ще има стабилност относно проектите, финансирани от кохезионната политика на Европейския съюз."

Ферейра не даде конкретен отговор на въпроса защо българските региони продължават да са толкова изостанали в сравнение с тези на другите страни от Европейския съюз. Почти цяла България - с изключение на региона на София - Югозападен - попада в списъка с най-ниско развитите, най-ниско образованите и най-ниско платените региони в Европа. Тази класация България оглавява от 2007-ма - годината, в която се присъдени към еврообщността. Оттогава страната ни е един от главните бенефициенти по фондовете на кохезионната политика, финансиращи най-вече бившите комунистически държави и целящи да намалят икономическите различия между тях и западните им съседи. Въпреки усвоените десетки милиарди евро през последните 16 години, България остава най-неразвитата държава в Съюза до днес.

Еврокомисарят посочи автомагистрала “Струма” като пример за проект, финансиран с години от кохезионните фондове на ЕС, който обаче остава без решение, и който “винаги е бил проблем за България и за различните ѝ правителства”. През новия програмен период на кохезионната политика -  2021 г. - 2027 г. -  на България са отредени 11 млрд. евро, което е с около 3 млрд. повече от предишния период.

Според официалното споразумение между България и Европейската комисия от лятото на миналата година, средствата трябва да бъдат разходвани по различни направления. 315 млн. евро са предвидени за подпомагане на младежката заетост, 630 млн. евро за социално подпомагане, от които 136 млн. са за справяне с детската бедност. Още 221 млн. евро са отпуснати за социално-икономическата интеграция на маргинализирани общности, като ромите. Пред Дарик радио Ферейра отбеляза още:

“Най-важното за България е да има "ядро" от проекти, които се подкрепят от по-голямата част от населението и се възприемат като полезни за страната. От особена важност е да проследим еволюцията на програмите по Фонда за справедлив енергиен преход (Just transition fund), от който на България са разпределени 1,2 млрд. евро. Населението и работниците трябва да бъдат подкрепяни, така че преходът към климатична неутралност да бъде най-малко болезнен за тях.”

21-вото издание на Европейската седмица на регионите и градовете се откри на 9-ти октомври в Белгийската столица, където в продължение на 3 дни над 7000 участници от цяла Европа дебатират предизвикателствата пред регионалното развитие на различните територии в Европа.