ЕС иска да затегне миграционната политика, но няма да изгражда огради по външните си граници. Това стана ясно от думите на председателя на Европейската комисия, както и от заключенията на специалния Европейски съвет в Брюксел. На него беше договорен пилотен проект за обезопасяване на границата между България и Турция.
Зеленски: Някои лидери от ЕС са готови да дадат изтребители на Украйна
Границите ще се охраняват чрез интегриран пакет от мобилна и стационарна инфраструктура, която ЕС смята да предостави, каза Урсула фон дер Лайен след края на срещата на върха рано в петък сутрин.
Европейската комисия незабавно ще мобилизира значителни фондове и средства, за да помогне на страните да укрепят своите способности и инфраструктура за защита на границите, добави Урсула фон дер Лайен.
Зеленски пред британския парламент: Русия ще загуби, победата ни ще промени света (видео и снимки)
"При единия от проектите, към който сме се насочили, има съществуваща ограда, но нищо повече. Тя не функционира. Ясно е, че имате нужда от камери, средства за наблюдение, пътища край границата за патрули, оборудван персонал, наблюдателни кули, превозни средства", каза тя.
Австрийският канцлер Карл Нехамер, който от декември настоява ЕС да плати 2 млрд. евро за изграждане на стена по българо-турската граница, каза след срещата в Брюксел, че страната ни е получила обещание за допълнително европейско финансиране.
„Добре дошъл у дома“: Лидерите на ЕС посрещат Зеленски в Брюксел
"Важното е, че успяхме да вкараме темата за миграцията в дневния ред. ЕС ще подпомогне за опазването на външните граници. Имаме потвърждение от комисията, че пилотните проекти ще помогнат на България и Румъния, но фокусът няма да е насочен само към тях, а към всички държави членски с външни граници. Те ще се разглеждат специално от ЕК, когато става въпрос за опазването на границите. Това в момента е важен сигнал", заяви той.
Лидерите се разбраха още страните членки взаимно да признават решенията за връщане на мигранти. Ако такова решение е взето в една държава от ЕС, то ще бъде валидно и в останалите 26.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts