
Европейската прокуратура (ЕП) разби престъпна мрежа, внасяла сериозно повредени автомобили от САЩ в Европа, които били препродавани след козметичен ремонт. Организацията същевременно избягвала плащането на митнически такси и извършвала мащабни измами с ДДС.
Разследването, озаглавено „Ненаситните“, се простира от САЩ до Русия и е свързано и с в Канада, Унгария, Ирландия и Обединеното кралство. Разследващи действия са били предприети в България, Естония, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия, Португалия, Румъния и Испания. Към момента са арестувани десет заподозрени, включително един от предполагаемите ръководители на престъпната схема. Освен това за разпит са задържани още 18 човека - всички литовски граждани. Заподозрени са и руснаци.
Как е дейсвала схемата?
Престъпната организация купувала на търгове от застрахователни компании в САЩ автомобили, които били повредени при катастрофи и често се разглобявали за скрап. Използвала се и мрежа от фиктивни компании и фалшиви фактури, за да се прикрие произхода на автомобилите, след което колите пристигали в ЕС със скрита търговска история.
Автомобилите пристигали в различни точки на Европа, а след това били транспортирани до Литва, за да се ремонтират, но само повърхностно. Идеята е била колите да изглеждат като нови. След това автомобилите били продавани в Германия и други страни от ЕС с невярна информация, че не са участвали в катастрофи или, че били напълно ремонтирани.
Къде е замесена България?
Смята се, че в Литва членовете на организираната престъпна група са използвали дружества, за да изперат печалбите си. Разследването e установило, че литовското звено на организацията, създадено през 2020 г. и ръководено от литовски гражданин, е използвало и фирми в България, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия и Румъния, за да прикрива с измама истинския оборот от търговията с разкомплектованите автомобили. Само от Литва са продадени най-малко 16 500 автомобила на стойност 144 милиона евро.
Към момента щетите за бюджета на ЕС се изчисляват на минимум 31 милиона евро.

Още по темата
- На 19-ти април е роден авторът на съвременния химн на България - Цветан Радославов
- Нови атракции с евросредства развиват туризма в Северозападна България
- Над 5 млн. лв. по програмата за сътрудничество между България и Сърбия могат да получат малки и средни предприятия за иновации
- 33 години по-късно: МУЗИКАУТОР и CISAC с международна кръгла маса за частното копиране в България