Работещите в УМБАЛ „Царица Йоана – ИСУЛ” излязоха на протест заради лошите условия на труд и ниското заплащане във всички сфери на здравеопазването. Протестът им е обявен за безсрочен, а недоволстващите от синдикат „Защита” заявиха, че освен демонстрацията им пред различни болници, палатковият им лагер ще остане пред Министерството на здравеопазването.

Основно искане на протестиращите работници в ИСУЛ беше по-високо заплащане, тъй като в ниските възнаграждения те видяха причината да няма персонал. Славена Стоилова от ИСУЛ коментира какво трябва да се промени.

"Заплащането преди всичко, за да може младият народ да бъде обезпечен със своя труд и да остане в държавата. Да не напускат държавата, защото държавата ни е прекрасна. Това на всеки средностатистически българин е ясно, че с тази инфлация, която расте непрекъснато, няма как да живеем с 960 или 1000 лв. Трябва да се помисли за много по-стабилна сума, която да е реална за труда, който полагаме в здравеопазването."

Катя Неофитова, която е медицинска сестра от болница „Царица Йоана – ИСУЛ”, допълни, че в здравеопазването има редица проблеми.   

"Това, което се случва днес, е протест, който е срещу цялата здравна система – хората, които са от синдикат „Защита”... Пишат се официални писма до министъра, до парламентарните групи, за да може по някакъв начин те да ни чуят. Защото и политици, и не политици – хора, които са обикновени като нас, всеки има нужда от здравна помощ и от здравни грижи."

А председателят на синдикална секция „Защита” към ИСУЛ, която работи и като санитар в неврологична клиника, Спаска Ветова направи коментар и за агресията на работното място.

"Полагаме къртовски труд, който не е заплатен. Вече изнемогваме. Да не говорим, че няма сестри – това го знаем, но няма вече и санитари. Те ни побийват даже, като бонус – и бой. Не стига, че не получаваме заплати, каквито ни се полагат – отгоре на това ни и побийват."

Ветора каза, че и след срещата с министъра на здравеопазването техните иксания не са чути.

"И е обещал, че ще намери персонал. Откъде, откъде ще вкара персонала? Кой ще дойде? И маймуните няма да дойдат да му работят за 1000 лв., за 2000 лв. Какво друго да ви кажа? Здравеопазването е в плачевно състояние, благодарение на всичките тези паразити, които са горе. Защото те са паразити, те смучат нашата кръв и тя ще свърши, тя е на привършване. И утре няма да има кой и тях да ги лекува."

Припомняме, че министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов се срещна с представители на държавните психиатрични болници, които също протестираха за по-добри условия на труд. От Министерството на здравеопазването припомниха каква е позицията на ведомството за исканията за по-високи заплати на протестиращите в различните сектори на здравеопазването.

„Предстои първи етап от бюджетната процедура за 2026 г. Това, което мога да ви обещая е, че ще направя всичко възможно и ще защитавам интересите ви, за да получите справедливо увеличение на възнагражденията“, посочи министър Силви Кирилов.

Той изтъкна, че е поел същия ангажимент и към работещите в системата на Спешната медицинска помощ. Министърът заяви, че през месец юли, след анализа на изпълнението на бюджета към 30.06.2025 г. , ще се извърши оценка на възможността за допълнително финансиране на психиатричната помощ през второто полугодие.