Известни са имената на двамата български кандидати за еврокомисар. Това са
Екатерина Захариева от ГЕРБ и Юлиян Попов, предложен от ПП-ДБ. Те бяха избрани на правителствено заседание на служебния кабинет начело с премиера Димитър Главчев.
снимка: Екатерина Захариева и Димитър Главчев, МС
Кандидатурите на двамата трябва да бъдат представени до полунощ брюкселско време на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. След това предстоят интервюта с кандидати, след което избраният от фон дер Лайен кандидат ще бъде изслушан от ресорните комисии в Европейския парламент. Процедурата по назначаването завършва с назначаване на комисаря от Европейския съвет.
Предполага се, че Захариева има по-големи шансове по няколко причини. Едната от тях е, че е дама – фон дер Лайен вече заяви, че в новата Комисия ще търси полово равенство, а досега повечето държави предлагат предимно мъже. Другото предимство на Захариева е, че е издигната от ГЕРБ – партията от семейството на Европейската народна партия, която спечели евровота.
С какво в CV-то си Захариева спечели Главчев?
Екатерина Захариева беше външен министър в третия кабинет на Бойко Борисов, преди това бе министър на правосъдието, както и вицепремиер и регионален министър в служебните кабинети на Георги Близнашки и Марин Райков.
Родена е на 8 август 1975 г., завършва езикова гимназия в Пазарджик с немски език. Получава магистърска степен по право от Пловдивския университет. От 2001 до 2003 г. е адвокат. От 2007 г. е директор на дирекция „Правно-нормативно и административно обслужване" в Министерство на околната среда и водите.
В първия кабинет на премиера Бойко Борисов е назначена за заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството. В началото на 2012 година, след като Росен Плевнелиев става държавен глава, с негов указ Захариева е назначена за главен секретар на президента.
От 13 март до 29 май 2013 г. е заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството в служебното правителство на Марин Райков, назначено от президента Росен Плевнелиев.
снимка: Екатерина Захариева, БТА
От 6 август до 7 ноември 2014 г. е заместник министър-председател по икономическа политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране в служебното правителство на Георги Близнашки, назначено от президента Росен Плевнелиев.
След това Захариева отново се връща в президентството, където заема поста началник на кабинета на държавния глава Росен Плевнелиев. В края на 2015 година Захариева е избрана за правосъден министър във второто правителство на Бойко Борисов, като заема поста до началото на 2017 година.
От 4 май 2017 до 12 май 2021 г. е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи в правителството на ГЕРБ и Обединените патриоти.
снимка: Юлиян Попов, архив Дарик
Как Юлиян Попов стигна дотук?
Юлиан Попов e роден на 21 септември 1959 г. в София. Той също е познат в Брюксел, макар и не чак толкова у нас. Той беше министър на екологията в кабинета на Николай Денков и се занимава с темата „енергетика“ на европейско ниво. Попов е член на Европейския съвет за външни отношения, на Консултативния съвет на Climate KIC. Той е старши съветник на Европейската фондация за климата, председател на Института за ефективност на сградите в Европа.
Два пъти Попов е класиран от EurActiv за един от 40-те най-влиятелни гласове в областта на европейските енергийни политики. До встъпването си в длъжност в последното редовно правителство е бил председател на Европейския институт за ефективност на сградите (BPIE), водещия тинк-танк в Брюксел в сферата на сградната и регионална политика.
снимка: Юлиян Попов, архив
Бил е посланик на добра воля на България за политиката в областта на енергетиката и климата и съветник по енергийната сигурност на президента на България. Попов е и писател - автор на две книги и съавтор на книгите „Европейската супермрежа“ и „Дипломация в областта на енергетиката и климата“.
Решението да бъдат избрани Попов и Захариева е в разрез с призива от четвъртък вечер на президента Румен Радев да бъдат издигнати две жени, съобразно половия приоритет, който цели фон дер Лайен.