Европейската комисия ще публикува доклад в рамките на Пролетния пакет на Европейския семестър, от който ще стане ясно дали България влиза в процедура по свръхдефицит и какви са причините за това.
Процедурата се налага, ако дадена държава членка надхвърля ограничението за дефицит до 3 процента от брутния вътрешен продукт. По предварителни данни на Министерството на финансите към края на май дефицитът вече достига 2,5 милиарда евро, или 2 процента от очаквания БВП. Това е най-високата стойност за периода, отчетена през последните 20 години, припомня БНТ.
Като крайна мярка процедурата предвижда и глоби, ако страната не приложи препоръчаните от Съвета на ЕС действия за ограничаването му.
Още по темата
- Димитров, ДБ: Румен Радев се нареди веднага след Жан Виденов по размер на дефицита!
- Димитров, ДБ: „Прогресивна България“ продължава да обикаля с ненаписано домашно!
- Димитров, ДБ: 75 000 души в България получават пенсия и са на работа в държавния сектор!
- Димитров, ДБ: Следващата заплаха, която вече надвисва над България, е вдигане на данъците!