Да се помага със стотинки за бензин е грешно решение. Единственото, което се постига с това е създаването на допълнителна тежест за хазната с поемането на нови дългове. В нестандартна криза като днешната са нужни нестандартни решения. Формулата трябва да е далеч по-проста от тази, която ни се предлага - хаотично финансово стимулиране на един след друг протестиращи сектори в страната. Мнението е на д-р Зияд Ел Масри, който коментира пред „Дарик“ последните ходове на кабинета „Петков“ в опит да овладее галопиращата инфлация.

Управляващите защитиха пакета антикризисни мерки (обзор)

По думите му, предложените от правителството антикризисни мерки, единствено отлагат проблемите без да ги разрешават. „С времето надуваме балон. Колкото и красив да ни изглежда в един момент той ще се пукне. И повярвайте ми... ще се изцапаме много. А миризмата, която ще излезе от него няма да е никак приятна. Ще отнеме много време докато изчезне. В момента правителството вади пари от касата на държавата и взема заеми. Но тези заеми ще трябва да ги връщаме. Кой ще ги върне – ами бизнеса, който пък ще взема парите от гражданите. Не виждам как тези мерки ще разрешат проблемите с инфлацията“, каза д-р Зияд Ел Масри.

А какво би направил, ако беше в стола на Кирил Петков?

„Ако аз съм министър-председател бих направил кризисен щаб с няколко министри. В него ще обсъдим в какво сме силни, от каква икономика имаме нужда, откъде имаме източници на ресурси. В момента използваме политиката на глупавото харчене, което трупа дългове, но няма резултати. Не е въпроса да помогнем със стотинки за бензин. Вместо компенсации за ток, нека видим какво имаме и как можем да го използваме“, заяви д-р Ел Масри.

Икономист по Дарик: Трябва да бъде разбрана природата на инфлацията, а не да се помпа с още пари

Пред „Дарик“ той коментира, че няма кола, но така или иначе използва електричество. Затова и недоумява, защо трябва да плаща високи сметки за електроенергия, а съседът „x” да зарежда бензин с 6 лева отстъпка, натоварвайки държавната хазна, а оттам и него самия.

„Сами избираме политиците си, но на мен ми се струва, че схемата у нас грешна – не може да направиш партия за 20 дни и да започнеш да управляваш държавата. Решението с горивата например е да търсим алтернатива близо до нас. Катар е вторият производител на петрол след Русия и е на един хвърлей. Имаме и Египет. Тези държави не са зависими от петрол и газ, а от зърно. Те внасят зърно на 95%. А България е голяма и хубава земя – защо не кажем на земеделците, че трябва да увеличим три пъти площите за зърно. Така отиваме с торбите и договаряме газ и петрол срещу зърно. Вижте колко е просто! Принцът на Катар обикаля из Европа от няколко дни, но никой не го покани в България. Защо не го поканихме? Да му обясним, че сме градината на Европа, имаме прекрасни плодове и зеленчуци, имаме зърно. Но не – ние се караме за шефа на Народната банка, ще дадем ли пушки на Украйна с патрони или без патрони. Ние сме малка държава с големи възможности, но не ги презентираме на правилните места. Днес много държави превърнаха кризата в печалба, а ние ревем“, допълни Зияд Ел Масри.

Детска болница в Бургас - пореден граф в сферата на здравеопазването

Собственикът на първата частна болница в България засегна и темата с изграждането на детска болница в Бургас. Съвсем скоро проектът за сградата беше презентиран от чуждестранен проектантски екип, а местният парламент даде „зелена светлина“ за изпълнението на проекта. Според д-р Зияд Ел Масри обаче подобно скъпо начинание съвсем не отговаря на нуждите на населението към момента.

Представиха проекта за детска болница в Бургас

„Не искам да бъда лош пророк, но си мисля, че след години ще се чудим по какъв начин да оправдаем недостига на финансиране за тази болница. В Бургас има достатъчно лечебни заведения, в които могат да бъдат приемани деца. УМБАЛ – Бургас например също може да отдели помещение за детско отделение. Проблемът не е в сградите. Да, ние можем да изградим една луксозна сграда, но големият въпрос е имаме ли кадри, които да работят в тази сграда. Ние и сега не можем да напълним отделенията със специалисти. Да строим с нашите данъци нова детска болница, а после да се чудим как да я финансираме, не е добро решение. Давам пример със Стоматологията в Бургас. Беше време, в което тя беше звездата в сферата на стоматологията в Бургас. Беше прекрасно оборудвана, с денонощни дежурства. Днес виждаме една грозна, празна сграда, в нея почти няма никой. Има само няколко наети кабинета. Ако питате общината – ще кажат, че няма кадри и желаещи да работят там. Проблемът не е в сградите, а в кадрите и стратегията в здравеопазването. Времето днес не позволява общината да хвърля наши пари за нещо, което не е нейна работа. Тя трябва да се грижи за чистота, училищата, улиците. Здравеопазването е много дълбока яма, която много трудно може да бъде контролирана от една местна администрация“, заяви д-р Зияд Ел Масри.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм