![Две години след земетресението в Турция: Семейства все още издирват изчезналите си деца](/media/727/gettyimages-1463835317.l.webp)
Две години изминаха от едно от най-опустошителните и смъртоносни земетресения в историята – това на границата между Турция и Сирия. На 6 февруари 2023 г. светът се събуди с новината, че два поредни труса със сила от 7,8 и 7,7 са разлюлели района на Газиантеп в южна Турция, близо до сирийската граница.
Загиналите са над 53 хиляди, което превърна земетресението в най-смъртоносното в съвременната турска история. И днес стотици семейства продължават да живеят в паянтови постройки и приличащи на фургони „домове“.
В специален материал по повод годишнината от трагедията, Бибиси пише за онези близо 100 души, които се водят за безследно изчезнали при трагедията. 30 от тях са деца. Телата им никога не са били намерени, от тях няма и следа.
Такава е съдбата на 4-годишния Емир. Роднините му все още го търсят, въпреки че сред руините спасителите откриват телата на майка му, баща му и 10-годишния му брат. Лелята на Емир пристига край руините на блока, където семейството живее, час след труса. Тя се надява поне да види дреха или играчка на племенника й, но такива не са открити. Тя пуска снимка на детето и го търси в сиропиталища и болници, но следа от него няма. След земетресението се появяват различни хипотези за деца, които са били спасени изпод развалините, но след това са изчезнали. Намекът беше, че след това те са били отвлечени, въпреки че властите в Анкара отхвърлиха тези твърдения.
През януари 2024 г. управляващите обаче гласуваха против парламентарно предложение, призоваващо за разследване на изчезналите деца.
Фактите обаче са налице. По-малко от една трета от разрушените домове са възстановени, половин милион души все още живеят в контейнерни селища, а голяма част от населението продължава да страда от психологически проблеми, свързани с бедствието.
Снимки: Гети