Дружеството на българските журналисти в Русе разпространи до медиите писмо, изпратено до кмета Пенчо Милков във връзка с предложението му относно удостояването на Александър Недков със званието "Почетен гражданин на Русе". Предложението, внесено от дружеството на 2 април,е за удостояването на журналиста с друга награда - почетен знак. Решението на дружеството е взето след гласуване за различните награди, за които би могъл да бъде предложен Александър Недков. Формалният повод е 75-годишният му юбилей. „Мнозинството отхвърли варианта за почетен гражданин и се обедини около почетен знак. Това наше предложение не е придвижено до Общинския съвет от страна на общината, тъй като кметът, според своите правомощия, е преценил да предложи Александър Недков за друга награда. Ние обаче бихме искали да Ви информираме и за становището на дружеството, което е официален представител на гилдията.“, обясняват от дружеството. Ето го и самото писмо:

                                        ПРЕДЛОЖЕНИЕ 

от Дружеството на журналистите – Русе  към Съюза на българските журналисти за удостояване на журналиста Александър Недков 

                         с  наградата „Почетен знак на Община Русе“ 

Дружеството на журналистите – Русе към Съюза на българските журналисти предлага кандидатурата на Александър Недков  за удостояване с наградата  „Почетен знак на Община Русе“ заради неговия значителен дългогодишен принос към културния и спортния живот на общината чрез създадените от него телевизионни предавания, документални филми и книги. 

Голяма част от журналистическата си кариера Недков посвещава на теми, свързани с миналото на Русе, към което той  питае траен и задълбочен интерес. Благодарение на това прави достояние на широката общественост интересни исторически и културни факти, разказва за живота и постиженията на личности, допринесли за развитието и славата на Русе, които със своите духовни качества са оставили светла диря в нашия град.  

Като журналист в Регионален телевизионен център – Русе той е автор на над 20 документални филма, част от които са в златния фонд на БНТ. Александър Недков е автор и водещ и на художествено-документалната поредица „Ретро Русе, ретро свят“  с участието на актьори от Русенския драматичен театър. В нея той по оригинален  и забавен начин, на основата на публикации във вестник „Славянинъ“ разказва за нравите, обичаите и стремежите на жителите на най-европейския българския град от края на 19 до началото на 20 век. Неговата поредица пресъздава атмосферата на дунавския град, ентусиазма на русенци да градят в свободна България, но и недъзите на човешката природа и на тогавашното общество. Едно своеобразно продължение на този интерес към живота в Русе по онова време е филмът „Любовта на Саафет и Юрданъ -  Кървавата русенска сватба”, една драматична история, която се разиграва в града на 28 февруари 1910 г. 

      С филма си „Тръба да спомни“ Ал. Недков вади от забравата  Луи Айер, швейцарския учител по физическо възпитание в Русе, Лом и Силистра, един от създателите на спортното движение в следосвобожденска България. Чужденецът, който през 1916 г. загива край Дойранското езеро като български офицер-доброволец. За този филм Недков получава международната журналистическа награда „Вяра, Надежда, Любов“ от фестивала в Харков, Украйна.    

Постижение в неговото журналистическо творчество е документалният филм  „Блажени Босилков“ – за епископа на Никополската католическа епархия със седалище в Русе Евгений Босилков, провъзгласен за Блажен от папа Йоан Павел Втори, 2001 г., който е убит от комунистическата власт. С живота и делото си епископ Босилков допринася много за духовната култура на русенци, а с творбата си Недков  му отдава дължимата почит. 

Друг негов филм, „Метежният богослов“ разкрива живота и делото на журналиста и издателя на русенския в. „Славянин“ Тодор Хаджистанчев, популярен у нас и в чужбина. Темата за тази будна личност той развива и в издадената в съавторство книга „Вестникарят, вестникът“.  

Освен спомената вече книга, Недков има още 15 документални книги за спорта в Русе, посветени на историята на бокса, баскетбола, водомоторния спорт, кану-каяка, мотоциклетния спорт. Всички те се отличават с документална точност и коректност, а усилията на автора да събере, издири  и подреди цялата тази огромна информация, да я отсее и да предложи на читателя вярна, синтезирана и интересна картина на съответния спорт, заслужават единствено респект. 

Книгата му за русенския бокс претърпява две издания, като във второто допълнено защитава тезата на базата на открити в Държавен архив документи, че началото на бокса у нас е поставено в Русе, две години преди това да се случи в София. А творбата „Следи по водата“, посветена на българския водомоторен  спорт, е отбелязана в сайта на UIM/Международна организация по водомоторен спорт със седалище в Монако/.  

По време на журналистическата си кариера Александър Недков  е автор и водещ на две спортни предавания – „Спортен калейдоскоп“ по програма „Север“ на РТВЦ-Русе и на „Таймаут“ по телевизия „КИС 13“. 

Като журналист и автор на документални книги Недков има съществен принос за съхраняване и популяризиране на  културно-историческата и спортна памет на нашия град за поколенията чрез филмите и книгите си. 

До момента той е носител на индивидуална и колективна награда на СБЖ, индивидуална и колективна награда „Русе“, носител на Златна значка.  

Александър Недков е родом от Лом, но целия му професионален път е свързан с Русе. На този град той посвещава своите филми и книги, на неговата история, на неговите творци и общественици той отдава почит със своето неуморно и честно перо. Затова би било достойно за приноса си към Русе да бъде удостоен с наградата „Почетен знак на Община Русе“. 


Габриела Стефанова,

Председател на Дружеството на журналистите – Русе към СБЖ