В България има само една функционираща ферма за кожи от норки. Тя се намира в село Маджерито. Бивш работник разказа пред bTV за нехуманния процес и умъртвяване на животните и как животните дращят и пищят първоначално, "а после вече - не". 

37 милиона животни се отглеждат за кожи в ЕС

Козината е символ на лукс и статус от векове, но цената, плащана за този символ, често е скрита от очите на обществеността. Производството на кожа от норка е основен фактор за жестокостта към животните в модната индустрия. Отглеждането на норкови кожи включва отглеждане в плен и убиване на милиони норки всяка година заради козината им, а условията, в които се държат тези животни, често са жестоки и нечовешки.

“Дращят, пищят”: Норките, умъртвявани във ферми, може да страдат часове, преди да умрат

Снимка: Unsplash.com

Сандов: Забраната за развъждане и внос на норки в България вече е факт

Норките са изключително социални и интелигентни животни, които се срещат естествено в дивата природа. Във фермите за кожи те се държат в малки, тесни клетки, които не им позволяват да изразят естественото си поведение или инстинкти. В повечето ферми за кожи норките се убиват чрез задушаване, обгазяване или електрически удар. Тези методи често са болезнени и стресиращи за животните и могат да ги накарат да страдат минути или дори часове, преди да умрат. 

Нерегламентирано гробище за домашни любимци се разраства в парк край Варна

Освен това методите на умъртвяване, използвани във фермите за кожи, често не са регулирани или наблюдавани, което означава, че животните могат да бъдат подложени на ненужно страдание и болка. Хуманното отношение към норките във фермите за кожи често се пренебрегва и животните се считат за стоки, а не за живи същества. Това незачитане на хуманното отношение към норките се отразява в лошите условия на живот, жестоките методи на убиване и липсата на ветеринарни грижи в много ферми за кожи. Животните се третират като нищо повече от суровини, които трябва да се използват и изхвърлят без никакво отношение към тяхното благосъстояние.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм