37 милиона животни се отглеждат за кожи в Европейския съюз, като 32 милиона от тях са норки, заявиха организаторите на Европейската гражданска инициатива за спиране на жестоката индустрия с кожи.

Целта им е създаването на една обща забрана на фермите за кожи в целия Европейски съюз, въпреки че в повечето страни вече са забранени. В знак на протест активистите поставиха макет на голяма лисица пред Народния театър.

37 милиона животни се отглеждат за кожи в ЕС

Фермите за кожи са несъвместими с хуманното отношение към животните. Затворени в тесни клетки, лисиците, норките, енотите и чинчилите не могат да задоволяват естествените си нужди и страдат, каза Дарик радио Илина Генова от "Невидими животни".

Често се нараняват помежду си, а понякога и сами. Животните извършват безцелни повтарящи се движения часове наред, които показват, че са подложени на много стрес. Всичко това се прави само и единствено за аксесоари и украшения на дрехи, поради което много страни вече са забранили тази практика.

Сандов: Забраната за развъждане и внос на норки в България вече е факт

Според нея те се убиват по ужасяващи начини чрез задушаване в газови камери или чрез пускане на ток.

Стефан Димитров е един от активистите, които подкрепят  Европейската гражданска инициатива за спиране на индустрията с кожи.

У нас има само една ферма за американски норки в близост до Стара Загора. Те посочват, че проблемите около нея са много - има избягали животни, замърсява с химикали  и застрашава биоразнообразието ни. Била е въведена забрана на вноса и развъждане на норки в България от  бившия министър на околната среда и водите Борислав Сандов, но Върховният административен съд спира изпълнението на заповедта.

Линк към страницата на Европейската гражданска инициатива - https://zanorkite.nevidimi.bg/

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм